V Budapešti máme za sebou šest kol. Hráči po náročných a vyčerpávajících bojích za šachovnicemi jistě přivítali dnešní volný den. Je tedy čas na zhodnocení první poloviny šachové olympiády, kdo úspěšně plní roli favoritů a kdo naopak zůstal za očekáváním, jak si vedou naše reprezentace. Ale o úspěchu nebo zklamání rozhodne až závěrečných pět kol.
Největší šachová událost vstupuje do své druhé poloviny. Celkem 187 týmů v kategorii Open a 169 v soutěží žen (některé přihlášené na start nedorazily a tak je počet nižší než jsem psal v úvodním blogu) se utká v 11 kolech švýcarským systémem o to, kdo je nejlepší na světě. Kdo má tedy největší šance uspět a v první části své konkurenty předčil?
Nejprve se budu věnovat kategorii mužů, oficiálně nazvanou Open, poněvadž v družstvech mohou startovat i ženy. Švýcarský systém při tak velkém počtu týmů znamená, že přímí konkurenti v boji o medaile se spolu začnou utkávat až od přibližně čtvrtého kola. Po prvních třech bylo celkem 16 družstev, která všechny své zápasy vyhrála. Ovšem i tady už někteří favorité ztráceli. Pátí nasazení Nizozemci prohráli s Itálií 1:3, sedmí Němci s Litvou 1,5: 2,5. Už zde se ale do vedení podle skóre dostala Indie a svou sílu ukázala i v kole následujícím, kdy porazila mistry Evropy ze Srbska 3,5 : 0,5. Naopak první nasazení hráči USA podlehli Ukrajině 1,5 : 2,5. Klopýtl také obhájce titulu Uzbekistán, ten podlehl Vietnamu 1,5 : 2,5. Po čtvrtém kole zůstalo osm týmů s plným bodovým ziskem.
Ani v kole pátém Indie nezaváhala a porazila Ázerbájdžán 3:1. Krok s ní drželo Maďarsko, které zvítězilo nad Ukrajinou, Čína výhrou nad Španělskem a Vietnam nad Polskem shodným skóre 2,5 : 1,5. Šesté kolo pak bylo ve znamení souboje Maďarska a Indie. I přes podporu domácích fanoušků však Indie potvrdila svou suverenitu a po výhře 3:1 je už jediným týmem bez ztráty. Čína totiž remizovala s Vietnamem 2:2 a v průběžném pořadí jim patří 2. a 3.místo s 11 body. Stejný počet získal také čtvrtý Írán. Následuje deset týmů, které mají o bod méně (Uzbekistán, Francie, Ukrajina, Arménie, Maďarsko, Anglie, Gruzie, Srbsko, Litva a Nizozemí). Teprve patnáctý s 9 body je tým USA. Ten ztratil ještě bod po remíze 2:2 s Rumunskem a bude mít co dohánět…
Indie tedy plní mou prognózu a vykročila ke zlaté medaili. Skvěle hraje Arjun Erigaisi, ten šestkrát zvítězil, ale výborně sí vedou i ostatní (Gukesh D. 4,5/5, Praggnanandhaa 3,5/5, Vidit 5/6, Harikrishna 2/2), je to tým bez slabin a má na dosah ruky vítězství, které mu doma před dvěma lety těsně uniklo…
Právě první šachovnice může rozhodnout v souboji s Čínou, nejen v 7.kole, kdy se utkají spolu, ale i celkově. Ding Liren totiž i zde pokračuje v nevýrazných výkonech, má čtyři remízy a Le Quang Liem jej porazil. A tak je otázka, zda nedostane proti Indii volno, když právě on zatím představuje slabé místo v jinak výborně hrajícím družstvu.
O medaile usilují také Írán a jednadvacátý nasazený Vietnam, hodně napoví jejich vzájemný duel v sedmém kole, rovněž tak souboje desetibodových týmů Uzbekistán – Ukrajina, Srbsko – Nizozemí, Francie – Gruzie a Arménie – Anglie. Z devítibodových týmů by mohly do soubojů o medaile ještě promluvit USA, Polsko a Norsko s Magnusem Carlsenem a vydařený závěr by mohl k bojům o medaile posunout i někoho z početné osmibodové skupiny, začínající 21.Španělskem a končící 56.Finskem.
V této skupině se nachází také náš tým. Jak hodnotit jeho dosavadní výkony? Kdybych měl známkovat jako ve škole, jedničku by dostal David Navara a Nguyen Thai Dai Van, tam ale přece s drobným mínusem, dvojku Jan Vykouk. Bohužel u Štěpána Žilky a Jana Krejčího by to byla sotva dostatečná a řada fanoušků by neváhala udělit i pětku…
První kolo bylo pohodové: 113. nasazený Kypr, kde tým tvořili hráči kolem Ela 2000 a jen Michaelides na první šachovnici 2300, ten také odolával Davidu Navarovi nejdéle, ale nakonec i on chybu v koncovce udělal, takže 4:0 pro nás. Druhé kolo však už dávalo tušit nadcházející problémy. Mongolsko bylo 63.nasazené a hráči měli Elo kolem 2400. Jenže se potvrdily zprávy, že u nich je výkonnost rozhodně vyšší než jejich koeficient. Kapitán dal volno Davidu Navarovi a tak hrál první šachovnici Nguyen Thai Dai Van. Ten soupeře přehrál, ale byl to náš jediný úspěch. Jan Krejčí bílými mnoho nedosáhl a remizoval, blízko prohry byl Jan Vykouk, soupeř mu ale nabídl remízu v pozici, kde měl značnou výhodu a rozhodně mohl ještě pokračovat. Štěpán Žilka v ostré pozici, kdy musel čelit oběti figury a záleželo na taktice, nezvolil správné pokračování a nakonec podlehl. Takže remíza 2:2 a čeká nás Kanada (byť většina jmen na soupisce příliš kanadsky nezněla) …
Ta k poražení být měla, byla nasazená jako padesátá. A lepší začátek jsme si nemohli přát. David Navara sehrál skvělou kombinační partii a jeho soupeř s Elo 2509 Shawn Rodrigue-Lemieux musel brzy kapitulovat. Jenže…Štěpán Žilka v pozici, kdy mohl vyměnit dámy a hrát lepší koncovku na výhru, zvolil taktické zápletky, bohužel se potvrdila jeho špatná forma, opět selhal propočet a Shiyam Thavandiran si připsal celý bod. Jan Krejčí zvolil černými hodně pasívní zahájení a Razvan Preotu svou výhodu postupně zvětšoval, v již prohrané pozici ukončila trápení našeho reprezentanta hrubka, po které se ihned vzdal. Nguyen Thai Dai Van tedy musel vyhrát. Černými si udržoval menší výhodu, nakonec ale vznikla koncovka s volnými pěšci na obou stranách, která mohla dopadnout jakkoli, navíc když už soupeřům ubýval čas. Když už Van hrál jen na třiceti přidávaných vteřinách po každém tahu, jeho soupeř Raja Panjwani mu takticky nabídl remízu. Van ji s minimem času přijal a vyvolal tím hodně kritiky. Zejména proto, že jeho pozice byla „přivyhraná“ a také kvůli tomu, že za stavu 1:2 měl riskovat i za cenu prohry.
Takže hodně nepovedené utkání, nicméně výhoda byla alespoň v tom, že jsme dostali slabší soupeře. A tak o zápasech se 113. nasazenou Srí Lankou a 92. Marokem není moc co psát. Vzadu mají hráče na úrovni 2000 nebo ještě nižší, jen na první a v případě Maroka i druhé šachovnici nastoupí titulovaný soupeř, ale asi 300 bodů horší než naši nejlepší. Také neměli proti naší jedničce a dvojce šanci, upozornil bych jen na zajímavou partii Davida Navary s Maročanem Tissirem…
Oba zápasy jsme vyhráli 4:0 a v šestém kole čeká 30.nasazené Dánsko. Vyrovnaný souboj skončil remízou, když David černými půlil se silným Bjerrem. Výborně zahrál Van, porazil soupeře na úrovni 2600 Madse Andersena. Krizi snad překonal Štěpán Žilka, když remizoval černými a jeho soupeřem byl jen o dvacet bodů slabší Thybo. Opět však zklamal Jan Krejčí, přitom s více než o sto bodů ratingově slabším Olsenem měl alespoň remizovat. Chtěl vyhrát matovým útokem, jeho propočet měl však pořádnou mezeru a po taktickém úderu soupeře se jeho pozice postupně stala beznadějnou.
A co soutěž žen? Stejně jako u mužů vede Indie, ta má 12 bodů a také ještě nezaváhala. O bod méně mají Gruzie a Polsko, s 10 body následují USA, Arménie, Mongolsko, Kazachstán, Španělsko, Francie, Ukrajina, Ázerbájdžán a Německo. Ve velké skupině týmů s 8 body najdeme na 33.místě také naše reprezentantky. Po úvodní výhře 4:0 nad 131. nasazeným Guamem se dostaly na první stůl, kde se utkaly s nejvýše nasazenou Indií. Což byla pro naše ženy i fanoušky jistě událost, zápas dopadl podle očekávání, prohra 0,5:3,5 když remizovala Martina Kořenová. Následovaly dvě výhry, 4:0 s Tadžikistánem a 3:1 s Turkmenistánem, pak ale bylo nad naše síly 19.nasazené Srbsko, opět prohra 0,5 : 3,5. Náladu si naše reprezentantky spravily výhrou 3:1 nad 71.nasazeným Alžírskem. Zítra ovšem čeká soupeř podstatně těžší, podle Ela dvacátý Vietnam. Ale věřme, že se povede lépe než proti Srbsku, v našem týmu je zatím nejlepší Kristýna Novosadová se 4 body z 5, tři body ze stejného počtu partií vybojovaly Julia Movsesjanová, Martina Kořenová a Natálie Kaňáková, Tereza Rodshtein má dva ze čtyř.
Sedmé kolo bude v soutěži žen ve znamení souboje Indie – Gruzie, tedy týmů podle Ela s nejsilnější sestavou. Polsko musí své třetí místo potvrdit v souboji s Ukrajinou, překvapuje až dvaadvacáté místo Číny.