KEY BISCAYNE, FL - MARCH 30: Janko Tipsarevic of Serbia returns a shot against Juan Martin Del Potro of Argentina during day eight of the Sony Ericsson Open at the Crandon Park Tennis Center on March 30, 2009 in Key Biscayne, Florida. (Photo by Clive Brunskill/Getty Images)

TENIS

ATP CORDOBA – ANTUKA

Tenisový podnik v argentinské Cordobě o sobě nechal ve světě slyšet ještě předtím, než na rozžhavený antukový kurt spadl první míček. Pořadatelům se jakýmsi způsobem podařilo na velkoplošné obrazovce promítat poměrně hanebné erotické video a tento klip se stal do několika hodin virálem. Na druhou stranu se nestalo zase nic až tak hrozivého a vyjma posměšků a možná drobného napomenutí od organizace ATP pořadatelům tamního antukového podniku nehrozí.

Diego Schwartzman - tenis

Na začátek by bylo asi dobré vysvětlit, co vůbec znamená v tenise Golden Swing. Tento pojem vyznačuje sérii čtyř tenisových turnajů okruhu ATP hraných každoročně v latinské Americe. Turnaje byly označeny termínem Golden Swing na počest držitele zlaté olympijské medaile Nicolase Massúa a Fernanda Gonzaleze. Celá série započala v roce 2001, žádný hráč nevyhrál na Golden Swingu nikdy více, než jeden titul. První podnik se hraje v Cordobě, druhým turnajem je Argentina Open, následuje jediný podnik kategorie ATP500 v Riu a vše končí na Chile Open, v Santiagu.

Nejvíce titulů na Golden Swingu posbíral legendární Španěl David Ferrer a prakticky úvodních pět největších rekordmanů je ze Španělska. Po Ferrerovi má na kontě šest titulů Almagro s Nadalem, čtyři tituly má pak současný Rafův trenér Carlos Moya. První „nešpanělský“ tenista se čtyřmi tituly z Golden Swingu je González, ten se dějí o pomyslné čtvrté místo ještě s Cuevasem.

Statisticky neexistuje moc antukových turnajů, kde můžeme sledovat přibližně 70% úspěšnost míčů po prvním podání. Mezi tyto podniky se dá zařadit Ženeva, Madrid, Gstaad či Kitzbuhel a turnaje mají jedno společné – nadmořskou výšku. A pak zde máme právě turnaj v Cordobě, zde je procentuální úspěšnost vyhraných míčů po prvním podání 69%. Nadmořská výška se v Cordobě pohybuje okolo 400 metrů nad mořem, což nepochybně přispívá k tomu, že jsou zde podmínky hodně podobné těm na výše zmíněných turnajích. Jedná se tedy o antukový turnaj s poměrně rychlými podmínkami a míč odskakuje velmi vysoko.

Průměrná čísla za poslední dva roky jsou následující:

68,4% získaných bodů po prvním podání
75,3% udržených servisů
0,31% es na game
0,17 tiebreaku na set

Mezi poslední vítěze patří: Baez, Ramos, Cerundolo, Garin, Londero. Zajímavostí je, že všech pět posledních finále se hrálo na tři sety.

Letos je oficiálním míčem turnaje značka Dunlop a zejména v první polovině týdne bude v Cordobě hodně horko, meteorologové hlásí pětatřicítky. Od čtvrtka se již mírně ochladí, nicméně dá se očekávat rychlejší vítr a to to přibližně s nárazy 20 km/h, je nutné počítat také se zataženou oblohou a přeháňkami.

V minulosti hráči několikrát zmiňovali, že se míče v Cordobě velmi špatně kontrolují, vysoko odskakují a podmínky jsou velmi těžké i v kombinaci s míči Dunlop.

Suma sumárum máme zde turnaj v poměrně slušné nadmořské výšce, bude větrno, horko, vysoké odskoky a přechod z tvrdého povrchu na antuku. Jednoduše žádné jednoduché podmínky. Obecně od počátku turnaje v Cordobě se odehrálo 131 zápasů a spíše se vyplatilo sázet proti favoritům. Sázky na „underdogy“ přinesly celkový výnos 16,2%, na favority 10,1%. Musím však zmínit i fakt, že vzorek 131 zápasů je poměrně malý a může být zkreslený.

Turnajový pavouk.

Nasazenou jedničkou je domácí Cerundolo, toho na úvod čeká Munar. Cerundolo obhajuje v Cordobě loňské čtvrtfinále a že by k tomu Argentinec měl patřičnou formu se říct nedá. Letošní bilance Cerundola je tristních 2/5 a na antuce padl v Davis Cupu i se Skatovem a set téměř ztratil i s Popkem. S Munarem se Argentinec utká počtvrté v kariéře a jediné pozitivum je to, že Cerundolo vede vzájemnou bilanci 3:0. Jinak jsou v mých očích výhody spíše na straně Munara, ten v místních náročných podmínkách už zvládl zápas s Galanem a vyhrál jej poměrně přesvědčivě 6:2 6:4. Munar je určitě schopný aktuálního Cerundola minimálně potrápit, ne-li porazit. Argentinec se herně hodně trápí a co jsem viděl jeho výkony začátkem roku tak to spíše vypadá, že jej tenis ani nijak moc nebaví. Pokud Cerundolo přece jen obživne a přes Munara přejde, bude jej čekat ve čtvrtfinále bude Carballes Baena, nebo kvalifikant Bagnis. Každý z těchto hráčů je schopen Cerundola přehrát.

Roli nasazené dvojky plní v Cordobě obhájce loňského titulu Sebastian Baez. Obecně se dá tvrdit, že Baez zatím v letošní sezóně hraje slušně. Na Australian Open skončil ve třetím kole, což je pro ortodoxního antukáře tohoto typu více než skvělý výsledek a jeho prim přichází právě nyní. Baeze na úvod čeká Dellien, který Argentinci vyřazením Seybotha Wilda prokázal příjemnou službu. Baez je velkým favoritem na postup mezi poslední osmičku a pokud se tak stane, mohl by si zahrát buď s Diazem Acostou, nebo jedním z dvojice Tirante (lucky looser) a Comesana. Nutno říct že duel Tiranteho s Comesanou je vyložený „coin flip“ a ať k Baezovi dojde kdokoliv, malého domácího antukáře porazí jen velmi těžko, Baez je jasným adeptem na semifinále.

Hodně divoká je třetí čtvrtinka turnajového pavouka. Tu otevírá duel Hanfmanna s Varillasem. Chilský tenista je asi právem underdog, letos nevyhrál ani jeden zápas a poslední týdny se hodně herně trápí. Vloni na místním turnaji skončil už v prvním kole na raketě Dusana Lajoviče. Pokud budeme pracovat s verzí že Hanfmann trápícího se Varillase přehraje, ve osmifinále by si německý tenista mohl střihnout zápas se Schwartzmannem, tedy pokud Diego nejdříve porazí Burruchagu. Malý velký Diego letos odehrál tři hardové zápasy a vyhrál jediný, na Australian Open skončil už v kvalifikaci a aktuálně je mimo elitní stovku světového žebříčku ATP. Nutno však dodat, že Schwartzmann hraje v Cordobě pravidelně, v roce 2020 byl ve finále a za pět účastí vypadl ihned v prvním zápase pouze jednou – vloni. S Burruchagou to však Diego nebude mít vůbec jednoduché, mladý krajan je letos hodně rozjetý a na antuce vyhrál pět zápasů ze šesti, v tom šestém nenastoupil. V Cordobě navíc prošel velmi hladce kvalifikací bez ztráty setu.

Dá se říct že lehkým favoritem této části pavouka je italský kvalifikant Darderi. Toho na úvod čeká Barrios Vera a pokud potvrdí své kvality, mohl by se utkat s Ofnerem, nasazenou čtyřkou. Ofner sezónu zahájil semifinálovou účastí v Hongkongu kde si připsal skalpy Bautisty, Struffa a McDonalda, nestačil až na Ruusuvuoriho. V Aucklandu ještě porazil Shapovalova a na Australian Open skončil v prvním kole na Kokkinakisovi v pěti setech. Ofner však v Cordobě ještě nikdy nehrál a záleží, jak se vyrovnaná s tamními podmínkami.

Můj největší černý kůň turnaje v Cordobě se skrývá v poslední části pavouka. Třetí nasazený Tomas Martin Etcheverry letos na Australian Open porazil ve velkém stylu Monfilsem s Murraym a byť padl se Skatovem v Davis Cupu, je pro mne opět o kousek lepším hráčem než vloni. Etcheverry je v TOP30 světového žebříčku ATP a 196 centimetrů výšky v kombinaci s rychlejšími podmínkami v Cordobě by mu měly sedět. Pro Etcheverryho bude hrát velkou roli začátek turnaje hlavně dobrý los. Vloni nestačil těsně na Sousu ihned v prvním kole a předloni sice vyřadil Jarryho, zaskočil jej však Milojevic. Letos má Argentinec díky svému solidnímu postavení v rankingu na úvod volný los a první duel si zahraje se Zapatou Mirallesem či Garinem. Opravdu těžko tipovat toho, kdo z této dvojice postoupí k Etcheverrymu. Jak Zapata, tak Garin jsou absolutně z formy a Etcheverry by měl vyřadit celkem s přehledem každého z této dvojice. Případné čtvrtfinále by pak argentinský tenista mohl sehrát s Ramosem Vinolasem, případně s Altmaierem či Coriou.

Tipy na semifinále v Cordobě.

SF1: Bagnis – Etcheverry
SF2: Hanfmann – Baez

Není radno zapomínat na čísla, která jsem zmínil začátkem tohoto blogu. V Cordobě se ze 131 celkových zápasů v historii nikdy nevyplatilo sázet na favority. Minimálně bych si zde počkal alespoň na úvodní kola. Podmínky jsou opravdu velmi náročné, bude teplo, bude foukat a nadmořská výška udělá také svoje. Míče jsou rychlé, odskoky vysoké, výměny budou nervydrásající a vyhraje ten, kdo vydrží nejvíce.

Přátelé, startuje antukový Golden Swing a já všem přeji mnoho zelených tiketů a dobrých sportovních zážitků.

By Václav Prokůpek

Podnikatel v oblasti médií, investic a sportu, trenér, redaktor a komentátor, krizový manažer, účastník Rallye Paříž - Dakar 1995

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *