FOTBAL
Fotbal je nejpopulárnějším sportem na světě a mnoho hráčů sní o tom, že budou hrát za nejlepší kluby na planetě. Někteří z nich se však velkého přestupu nikdy nedočkají, ať už z důvodu věrnosti klubu nebo promarnění šance na přestup. V tomto blogu se podíváme na top 5 aktivních hráčů, kteří doposud proti všem očekáváním nepřestoupili do velkého klubu.
Budeme se zabývat doposud nerealizovanými přestupy velkých fotbalových jmen. Tak pojďme na první z nich.
MIKEL OYARZABAL
Španěl Mikel Oyarzabal je 26letý křídelník, který momentálně působí v roli kapitána ve španělském Realu Sociedad, pravidelně bývá také součástí národního týmu. Jeho tržní hodnota je uváděna kolem 40 mil. eur a kontrakt má platný až do roku 2028. Dle webu transfermarkt se jedná o devátého nejdražšího Španěla současnosti. V dospělém fotbale nikdy nepůsobil jinde než právě v Sociedadu, za který odehrál již přes 300 zápasů a podílel se celkem na 141 brankách. Jeho bilance je skvostná, a tak není divu, že bývá pravidelně spojován s přestupem do většího klubu, v minulosti se hovořilo např. o Barceloně, Realu Madrid či Manchesteru United. Je to výborný hráč pro hru „do plných“, kdy jeho technika, vedení míče, ale i schopnost zakončit jsou přesně ty zbraně, které do uzavřené obrany potřebujete. Osobně jsem jeho přestup očekával už pár let dozadu a tak nějak si říkám, že i s ohledem na rostoucí věk nastává asi poslední možnost na nějaký zajímavý přestup v rámci top klubů.
DOMENICO BERARDI
Ital Domenico Berardi je obdobně jako Oyarzabal křídelník, jenže jemu je dokonce o tři roky více, tedy 29 let. Berardi byl již od mládí považován za obrovskou italskou naději, vždyť také v roce 2015 obdržel ocenění Bravo udělované italským sportovním týdeníkem Guerin Sportivo nejlepšímu fotbalistovi do 21 let působícímu v Evropě. I on je celou dospělou kariéru věrný jednomu klubu, a to italskému Sassuolu, jenže otázkou je, jestli by jeho ambice neměly být větší. Vždyť Berardi ve 360 zápasech za Sassuolo vstřelil úctyhodných 138 branek a na dalších 92 přihrál, za národní tým odehrál 27 zápasů a vstřelil 8 branek. Jeho současná tržní hodnota je uváděna kolem 20 mil. eur, reálně by ale cena za jeho služby musela překročit min. 30 mil., i s ohledem na jeho kontrakt, který vyprší až v létě 2027. V minulosti byl Berardi spojován především s přestupem v rámci Itálie, zájem projevili oba milánské kluby i Juventus Turín. Tady si troufám říct, že je opravdu nejvyšší čas na velký přestup, ačkoliv to na něj zatím nevypadá. Přitom jeho hbitost, dynamika a technika jsou na takové úrovni, že by se za ně nemusela stydět řada ofenzivních hráčů z mnohem větších klubů.
UNAI SIMON
Španělský brankář Unai Simon je velkým objevem posledních let. 26letý gólman je celou kariéru věrný baskitskému Bilbau, za který k dnešnímu dni odchytal 170 oficiálních zápasů, ve kterých udržel úctyhodných 53 čistých kont. Od listopadu 2020, kdy si odbyl svůj debut v národním týmu, je také pravidelným členem španělské nominace, v současné době je brankářem číslo jedna. Jeho tržní hodnota se pohybuje pro mě osobně docela nízko – na úrovni 25 mil. eur. Samozřejmě jeho přestupové šance jsou do jisté míry značně omezené jeho současným působištěm, jelikož španělské Bilbao nerado prodává hráče, stejně tak jako nerado nakupuje a raději si vychovává vlastní talenty. I to je zřejmě důvodem, proč oficiálně o Simona zatím příliš klubů nestálo, výjimku tvoří spekulace z března 2022, kdy se na něj doptával anglický Tottenham. Vzhledem k tomu, že se jedná o brankáře, je jeho věk stále relativně nízký a předpokládám, že o něj bude v budoucnu zájem. Pokud se Simon bude chtít usadit po boku velkých španělských brankářů jakými jsou Casillas, Valdes nebo De Gea, bude muset získat nějaký velký klubový úspěch, a otázkou je, jestli je toto pravděpodobné, pokud se rozhodne zůstat v Bilbau celou kariéru.
JORDAN PICKFORD
Ve velmi podobné pozici jako Simon je i anglická jednička Jordan Pickford. Tomuto 29letému velmi mrštnému brankáři, který se se svými 185 centimetry rozhodně neřadí mezi brankářské čahouny, ztěžuje přestup jiný aspekt. S ohledem na anglickou národnost je jeho přestup mimo Ostrovy velmi málo pravděpodobný, ostatně proč by šel jinam, když má kvalitu na to, aby chytal v top týmu Premier League. Vždyť se také o něj zajímaly nejlepší anglické kluby jako Chelsea, Manchester United, Tottenham nebo Aston Villa. Problémem je ale cena, která se u anglických hráčů, navíc takových kvalit jakou má Pickford, až zbytečně šponuje nahoru a kluby tak musí často platit zbytečné peníze jenom proto, že je hráč anglické národnosti. Aktuální cenovka 22 mil. eur by musela být určitě překročena. Navíc, ačkoliv zvládá chytání opravdu skvěle, není to úplně vyhlášený brankář pro hraní nohama, a bohužel pro něj jsou teď všechny kluby tímto trendem úplně zaslepeny – jakoby snad zapomněly, že brankář musí především něco chytit, ne hrát nohama. Každopádně ačkoliv je jeho pozice v Evertonu neotřesitelná, klubová situace není příliš dobrá a nad liverpoolským týmem reálně visí hrozba sestupu. S ohledem na věk i klubovou situaci bych skoro i řekl, že pokud chce Pickford zažít atmosféru velkých utkání v rámci evropských klubových soutěží, má nejvyšší čas.
ANDREI KRAMARIČ
Chorvatský útočník Andrei Kramarič je sice zapsán pod velkými národními úspěchy posledních let, nicméně je tak trochu ve stínu svých slavnějších kolegů Modriče, Perišiče, Kovačiče nebo Brozoviče. Každopádně za sebe říkám, že tenhle forward je absolutně nedoceněný. Ve svých 32 letech se už asi velkého přestupu nedočká, ale moc bych mu to přál. V dresu německého Hoffenheimu, kde působí od léta 2016, nastřílel 121 gólů ve 260 zápasech, k tomu si připsal 51 asistencí. S Hoffenheimem nic pořádného nikdy nevyhrál, ale útěchou mu může být alespoň to, že byl součástí týmu Leicesteru, když senzačně dokráčel až na vrchol Premier League v roce 2016. Jeho aktuální tržní hodnota je 8 mil. eur, ale už se asi nedá předpokládat, že by teď po něm nějaký velký klub sáhl, leda na záskok v případě nějakého zranění. Každopádně v minulosti kolem něj kroužily kluby jako AC Milán či Bayern Mnichov.