FOTBAL
Mistrovství světa v roce 2030 se po delší čekání odehraje v Evropě. Přesněji řečeno většina zápasů. FIFA v uplynulých dnech rozhodla o přidělení pořadatelství přespříštího fotbalového šampionátu.
FIFA jednoznačně rozhodla, že šampionát se vrátí po téměř padesáti letech do Španělska. Na MS v roce 1982 se kvalifikovala také československá reprezentace, což je bohužel jen jedna ze 3 účastí našich borců za posledních 11 mistrovství světa. Navíc tehdy nároďák žádnou velkou díru do světa neudělal a skončil ve hned ve skupině. Ke Španělsku přibude sousední Portugalsko. Na to už má reprezentační tým a mnoho fanoušků výrazně lepší vzpomínky, když na Pyrenejském poloostrově brali Češi bronz na ME 2004. K dvěma evropským státům se přidá ještě vzdálenostně velmi blízké severoafrické Maroko.
O fotbalové infrastruktuře a schopnosti uspořádát tak obří akci v případě Španělska a Portugalska málokdo pochybuje. Ale Maroko je přeci jen jiné kafe. Přesto si myslím, že z to několika důvodů nemusí být vážný problém. Hlavním důvodem je právě spolupráce s ostřílenými fotbalovými zeměmi, kdy spolu budou koordinovat jednotlivé kroky v přípravě na šampionát. Což je mnohem smysluplnější a zodpovědnější varianta, než kdyby Maroko pořádalo samo či s dalšími státy v regionu typu Alžírska či Tuniska. A FIFA si tak může odškrtnout další splnění cíl, když se snaží posouvat největší světovou akci na nová místa, jelikož mundial se ještě nikdy na území severní Afriky nehrál. Maroko si pořadatelství odzkouší brzo na menší akci, neboť za dva roky bude hostit mistrovství černého kontinentu. A také na poslední velké fotbalové akci v Kataru ukázalo velmi kvalitní hráče a fotbalovou formu.
Maročané už zkoušeli sami kandidovat na pořadatelství v roce 2010, kdy MS bylo přiděleno JAR, nebo naposledy na příští šampionát 2026. Hrát by se mělo na celkem šesti nových či zrekonstruovaných arénách, jimž bude dominovat Stade de Casablanca pro více jak 90 tisíc diváků. Všechny stadiony si odbydou premiéru na zmíněném africkém šampionátu za dva roky. Kvůli všem těmto důvodům nemám zásadní pochybnosti o schopnostech Maroka spoluorganizovat MS 2030.
Co mě a podle ohlasů také mnoho jiných fanoušků moc nenadchlo je přibrání dalších tří „pořadatelských“ zemí Argentiny, Uruguaye a Paraguaye, kde se odehraje start samotného šampionátu. Chápu snahu organizace FIFA oslavit 100 let od prvního MS právě na dřívějším místě činu v Uruguayi. Všechny tři státy taktéž chtěly šampionát hostit celý, ale kandidatura neuspěla. Šlo by o druhé MS po sobě v Americe, byť tedy té jižní, ovšem FIFA si v posledních desetiletích zakládá na rotaci MS po různých kontinentech. Navíc při známých a dlouhodobých finačních problémech argentinské vlády by nebyla jistota ohledně včasného a kvalitního vybudování fotbalových stadionů a ostatní infrastruktury.
Největší světová organizace se tak aspoň rozhodla zavděčit jihoamerickému fotbalu a odehrát tři duely na tomto světadílu. S úvodním výkopem symbolicky opět v Montevideu. Asi jsem konzerva, ale dřívější pořádání velkých fotbalových akcí jednou zemí mi přišlo mnohem lepší. Případně pokud se dva menší sousední státy dohodly na společné kandidatuře. Nynější roztahování světových nebo evropských vrcholných turnajů do řady dalších zemí či světadílů, kdy na fotbalisty a fanoušky čeká náročné cestování často do jiných klimatických podmínek a časových pásem, nepovažuji za dobré. Stačí si vzpomenout na čtvrtfinálový zápas naší repre na posledním Euru a přesun z Maďarska až do dalekého Baku. Alespoň to v případě vyřazovacích zápasů zápasů na MS 2030 nehrozí. Organizace COMNEBOL sdružuje jen 10 členů, pokud tedy kvůli jednomu domácímu zápasu získají jistotu světového šampionátu hned 3 jihoamerické země, nepřijde mi to moc fér vůči ostatním.
Pokud už jsem načal téma cestovaní a klimatických podmínek, může MS za 7 let ovlivnit právě faktor počasí. To mělo výrazný vliv už na poslední mundial v Kataru, který se vůbec poprvé přesunul kvůli tamním příliš vysokým letním teplotám na zimní termín. Zimní měsíce jsou opět výrazně ve hře při plánech na MS 2034, jelikož se hovoří o velkém zájmu Saúdské Arábie a také Austrálie, kde naopak bývá během našeho letního období chladno a deštivo.
V posledních letech registrujeme velký nárůstu vln veder napříč Evropou a nejvíce je postižena samozřejmě její jižní část. Právě ve Španělsku nejen letos bojovali s několika týdenními horky nad 40 stupňů a také požáry. A při současném trendu lze těžko čekat, že by následovala chladnější léta, i když za sedm let se může stát mnoho věcí. Ve Španělsku, Portugalsku i Maroku bývá celkem běžný start zápasů až kolem desáté večer našeho času, kdy už bývá snesitelnější teplota.
Hrozilo by v případě velkých letních veder odkládání odpoledních zápasů na večerní a někdy spíš noční termíny? Nebo by se dokonce uvažovalo o zimním termínu i pro tento šampionát? Odpověď se dozvíme během následujících let, nicméně šance na odklad zápasů z důvodu velkého horka se každým rokem zvyšuje. A možná se stane stejně běžným jevem jako odložení zápasu z důvodu silného deště či sněžení. Řešením by mohly být klimatizované stadiony, ovšem tam se dostáváme s finanční a energetickou náročností na další level…