FOTBAL

Proměna Paris Saint-Germain za poslední roky symbolizuje nástup ropných peněz do evropského fotbalu. Ačkoliv se většina fanoušků takových klubů nezastává a neumí jim přijít na jméno, tak se jim jedno musí uznat. Proměnu zvládnuli opravdu rychle. Jak to vše probíhalo?

fotbal PSG Messi

Než se začneme zabývat obří změnou, kterou prošel Paris Saint-Germain pod katarským vedením, je nutné pochopit, kde se klub nacházel ve velkém schématu evropského fotbalu právě před vstupem bohatých šejků. Před rokem 2011 bylo PSG bezpochyby významnou silou francouzského fotbalu, ale ještě se neprosadilo jako pravidelný soupeř na evropské scéně. Na domácí scéně sice zaznamenalo úspěch v podobě ligových titulů a pohárových vítězství, ale jeho globální působnost byla v porovnání s kultovními kluby, jako jsou Manchester United, Real Madrid a Barcelona, zakrnělá. Navíc se navzdory nadšeným fanouškům často potýkali s nekonzistencí a nebyli schopni trvale bojovat o nejvyšší příčky v Ligue 1.

Zájem Katarského investičního úřadu (QIA) o PSG byl mnohostranný. Na jedné straně tu byla jasná ambice proniknout do lukrativního světa evropského fotbalu. Kromě toho však akvizice klubu, jako je PSG, nabízela bránu ke zlepšení globální image Kataru, zejména v období před aplikací zemí o pořádání mistrovství světa ve fotbale. Mimochodem Kataru se tato snaha vyplatila, což potvrdilo nedávný šampionát v této zemi.

Pod vedením Nassera Al-Khelaifiho zahájila QIA v roce 2011 akviziční proces a nakonec koupila majoritní podíl v klubu. Přestože přechod proběhl do značné míry hladce, objevily se výzvy, jako je integrace katarské vize s dlouholetými francouzskými tradicemi klubu.

Příchod katarského vlastníka předznamenal éru bezkonkurenční finanční síly PSG. Díky zdánlivě bezedným kapsám se o přestupech PSG začalo mluvit. O nově nabyté finanční síle PSG svědčily příchody Neymara z Barcelony za světový rekord 222 milionů eur a Kyliana Mbappého, tehdy jednoho z nejzajímavějších mladých talentů světového fotbalu. Nebyly to jen obyčejné přestupy, ale prohlášení o záměru, které signalizuje, že PSG chce nejen dominovat francouzskému fotbalu, ale také být silou, se kterou se v Evropě musí počítat. Zrovna tyto dva přestupy se z tohoto pohledu opravdu vyplatili, protože díky Neymarovi a Mbappém se o pařížském klubu mluvilo prakticky neustále.

Katarská vize se neomezovala pouze na dominanci na hřišti. Značka PSG prošla monumentální změnou. Díky řadě marketingových kampaní si zboží PSG našlo cestu na trhy daleko od tradičních fotbalových bašt. Spolupráce s ikonickými značkami, jako je Jordan Brand, zdůraznila vizi klubu spojit sport, životní styl a módu. Toto spojení sportu a popkultury spolu se strategickými partnerstvími rozšířilo fanouškovskou základnu PSG a učinilo z něj jednu z celosvětově nejuznávanějších fotbalových značek. Toto je mimochodem důvod, proč často vidíte lidi v dresu PSG, ačkoliv se o fotbal vůbec nezajímají. Šejkům se v tomto ohledu opravdu podařilo udělat z klubu značku, kterou můžete nosit, i když jde fotbal mimo vás.
Významných investic se dočkal také Parc des Princes, posvátný domovský stadion PSG. Vylepšení stadionu nejenže zlepšila zážitek fanoušků z utkání, ale také jej srovnala s elitními evropskými stadiony. Kromě stadionu směřovaly investice také do tréninkových zařízení a mládežnických akademií, čímž byl zdůrazněn komplexní přístup k úspěchu.

Jako každá proměna však i proměna PSG přinesla plno problémů a výzev.

Katarská kapitola PSG se přes své nově nabyté postavení neobešla bez kritiky. Stínem se staly předpisy o finančním fair play (FFP), které zavedla UEFA, aby zabránila klubům utrácet nad své možnosti. Vzhledem k astronomickým výdajům PSG mnozí zpochybňovali dodržování těchto předpisů ze strany klubu. Padala obvinění z uměle nadhodnocených sponzorských smluv, aby se vyrovnaly účty, ačkoli PSG své finanční praktiky neochvějně hájilo. Za porušení těchto pravidel byl klub v minulosti i potrestán. Každopádně trest přišel v podobě finanční pokuty. Což je samozřejmě velmi „logické“ pro klub, který je trestán za to, že má příliš peněz…

Navzdory kontroverzím jsou úspěchy PSG pod katarským vedením nepopiratelné. Na domácí scéně se klub stal téměř neporazitelným a sbírá tituly v Ligue 1 s frekvencí, která byla v jeho historii dosud nevídaná. Skutečným důkazem růstu však byly výkony v Lize mistrů UEFA. Zatímco dříve se PSG snažilo výrazněji prosadit, pod katarskými majiteli se stalo pravidelným účastníkem posledních fází soutěže, což vyvrcholilo postupem do finále této soutěže. Ačkoliv nebylo úspěšné, tak si z toho vedení mohlo odnést plno zkušeností.

Momentálně prochází Paris Saint-Germain určitou proměnou, která bude dokonána až za pár sezón. Každopádně se vytyčil nový směr, protože vedení pochopilo, že nelze pouze nakupovat velké hvězdy a doufat, že to bude fungovat. Nefunguje to. Proto je lepší si hráče vychovávat, což nyní zkouší i v Paříži. Podaří se jim to? Tak na to si musíme počkat.

By Václav Prokůpek

Podnikatel v oblasti médií, investic a sportu, trenér, redaktor a komentátor, krizový manažer, účastník Rallye Paříž - Dakar 1995

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *