Steve Moses of the U.S. falls in front of Jan Kolar of the Czech Republic (L) during their Ice Hockey World Championship third-place game at the O2 arena in Prague, Czech Republic May 17, 2015. REUTERS/Laszlo Balogh

LEDNÍ HOKEJ

Zdravím!

V dnešním článku se podíváme na zemi, která vedla spor se Severní Makedonií kvůli jejímu názvu. Pojďme se společně podívat do Řecka.

Hokej - stadion

Řecko na mezinárodní scéně

Řecko je v současnosti pouze přidruženým členem mezinárodní federace ledního hokeje. V mezinárodní federaci ledního hokeje jsou od 29. dubna roku 1987. Současným prezidentem svazu řeckého ledního hokeje je Georgios Nikitidis. V zemi se nachází pouze dvě ledové plochy určené pro lední hokej, asi pak nikoho nepřekvapí, když Vám povím tajemství v podobě toho, že jsou obě kryté. V Řecku je momentálně 269 tuzemských registrovaných hráčů, z toho 110 mužů, 10 žen a 149 juniorů. Kdo čte moje blogy pravidelně, tak už by očekával počet registrovaných rozhodčích v zemi a očekával by správně, ale je tu jeden problém – Řecko nemá jediného registrovaného rozhodčího. Mužská reprezentace se nachází v žebříčku mezinárodní federace ledního hokeje na krásném…jo…vlastně na žádném místě a obdobně je to i u žen. Nejvýše se mužská reprezentace nacházela během roku 2011 na 44. místě. V roce 1992 se umístili nejlépe na mistrovství světa, když skončili na celkovém 29. místě. Celkem se zúčastnili mistrovství světa desetkrát. Největší úspěch zažili v roce 2010, kdy dokázali vybojovat stříbrné medaile ve skupině B, ve třetí divizi. Jako zajímavost musím uvést jeden zápas během mistrovství světa v roce 1995 proti Belgii. Belgie byla tehdy v tomto zápase obrovským favoritem a z řad Řeků někteří hráči neviděli led více než dva roky. Branku střežil jeden z mnoha Řeků narozených v Československu, Savvas Adamidis. Na střely Belgie vyhrála v neskutečném poměru 88:18, ale Adamidis doslova v brance kouzlil a zápas tak skončil šokujícím výsledkem 5:5. V roce 1996 se Řekové dokonce zúčastnili olympijské kvalifikace na hlavní turnaj, avšak výsledek asi všichni známe. Řecký hokej je v současnosti v těžkém zimním spánku. V roce 2019 to vypadalo, že se ledy začnou hýbat, když začal být řízen řeckou federací zimních sportů, avšak ty posuny jsou vážně mravenčím tempem. Abych nebyl tak kritický, tak se letos Řekové zúčastnili LATAM Cupu, kde úplnou ostudu neudělali, jelikož vyhráli stříbrné medaile. Nutno podotknout, že drtivá většina řeckého výběru byla spíš kanadsko-americká, ale samozřejmě se jednalo o Řeky narozené/žijící právě v zámoří.

Tuzemská hokejová scéna

Začátky řeckého ledního hokeje sahají do roku 1984 díky řeckým emigrantům ze zámoří či také těm, kteří žili v Československu, dále pak i z Rumunska. Zajímavostí je fakt, že většina řeckých hráčů z této doby se narodila právě u nás. V roce 1989 vznikl řecký šampionát (plnil funkci ligy). Jeho plynulé fungování však netrvalo příliš dlouho, přesně řečeno do roku 1993, kdy se odehrál poslední ročník před nedobrovolnou pauzou mezi lety 1994-1999. V roce 2000 se šampionát opět uskutečnil a vyhrál ho tým Iptamenoi Pagodromoi Athinai, který je mimochodem vůbec nejúspěšnějším týmem těchto řeckých klání a šampionát vyhráli celkem sedmkrát. Mezi lety 2001 až 2007 se opět nehrálo a řecký hokej byl ve fázi totálního rozkladu. Zavřely se všechny stadiony a řečtí hráči trénovali maximálně v České republice. Mezi lety 2008 až 2013 proběhl takový náznak o chycení se stébla trávy na rozbouřeném moři, který přinesl Řecku medaili, jak už jsem výše zmiňoval. Nicméně se jednalo také o last dance. Řecký šampionát se naposledy odehrál v roce 2018 a od té doby ani ťuk.

Veškerý ženský tuzemský lední hokej se točí kolem týmu Flying Chicks Athens, který je jediným ženským týmem v Řecku. Vzhledem k tomu, že je v Řecku počet žen, které hrají lední hokej méně než šafránu, tak mezi sebou hrají většinou ve formátu tři na tři.

Jednou větou by se dalo říct, že je momentálně tuzemská scéna stejně „výživná“ jako ta mezinárodní. Rozhodně fandím Řekům v tom, aby se to změnilo, ale podstatné jsou i finance, které, co si budeme nalhávat, Řecko jako takové nemá. Prosakuje se, že by se letos mohla spustit v Řecku sezóna a jestli to tak dopadne, jakože to vypadá, že spíš jo než ne, tak kdo ví, třeba se řecký hokej zase nakopne.

Hvězdičky řeckého ledního hokeje

Inu najít vyloženě hvězdičku ledního hokeje Řecka je jako hledat jehlu v kupce sena. Jednoho hráče bych si však dovolil zmínit, a je jím Sotirios Karageorgos (21 let), který se již narodil v Kanadě (jako drtivá většina hráčů reprezentující Řecko na mezinárodní scéně). Na letošním LATAM Cupu byl nejproduktivnějším hráčem výběru Řecka a momentálně hraje v juniorské kanadské lize, Quebec Junior Hockey League (OJHL). Vůbec největší hokejovou hvězdou s řeckými kořeny je bývalý americký obránce Chris Chelios, který je stříbrným medailistou ze zimních olympijských her z roku 2002 a trojnásobným držitelem Stanley Cupu.

Řecko to má s hokejem jako na horské dráze a ještě těžké odhadovat, jestli se pojede ještě níže nebo naopak už to půjde nahoru. Nyní to vypadá na to, že by to spíše mohlo jít nahoru, tak se necháme překvapit.

By Václav Prokůpek

Podnikatel v oblasti médií, investic a sportu, trenér, redaktor a komentátor, krizový manažer, účastník Rallye Paříž - Dakar 1995

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *