INDIAN WELLS, CA - MARCH 20: Novak Djokovic of Serbia serves to Andy Roddick during the BNP Paribas Open at the Indian Wells Tennis Garden March 20, 2009 in Indian Wells, California. (Photo by Matthew Stockman/Getty Images)

TENIS

ATP PEKING – TVRDÝ P.

Prestižní turnaj kategorie ATP 500 se poprvé od roku 2019 odehraje v čínském Pekingu. Podnik s oficiálním názvem China Open byl založen v roce 1993 a od sezóny 2019 se odehrává v národním tenisovém centru. Do roku 1997 se hrálo na koberci v hale, poté organizátoři plynule přešli na preferovanější venkovní hard na kterém se hraje dodnes.

Carlos Alcaraz - Tenis

„Obhájcem“ titulu je u mužů Dominic Thiem, u žen Naomi Osaka. Samozřejmě obhajoba jako taková je díky tříletému přerušení turnaje mírně „non sense“, ostatně Thiem startuje radši na podniku v Astaně, Naomi Osaka je aktuálně zcela mimo tenisovou scénu. Turnaj v Pekingu je velmi štědře dotován, mimo 500 bodů pro vítěze obdrží šampion také příjemných 679,550 dolarů, v přepočtu asi 15,7 milionů českých korun.

Nasazenou jedničkou turnaje je Carlos Alcaraz. Španěl se vrací do akce poprvé od semifinálové porážky s Medveděvem na US Open. Alcaraz navíc vstupuje do turnaje se ztrátou pouhých 770 bodů na světovou jedničku Novaka Djokoviče v žebříčku Pepperstone ATP Live Race to Turin. Tento žebříček slouží také jako barometr pro boj o post světové jedničky na konci roku tzv. ATP Year-End No.1. Pokud Španěl zaznamená solidní výsledky v Pekingu a také příští týden na Rolex Shanghai Masters, mohl by opustit asijský tenisový swing na prvním místě v Live Race. Výhodou pro Alcaraze je také fakt, že Djokovič zvolil místo tripu na východ odpočinek, čili nezíská žádné body do tohoto pomyslného závodu. Dá se však očekávat, že aktuální světová jednička a vítěz tří grandslamů letošní sezóny bude startovat na Masters v Paříži a také Turnaji Mistrů, kde se pravděpodobně o jedničce na konci roku definitivně rozhodne a pokud bude Alcaraz v Asii úspěšný, může to být velmi těsný boj.

Carlos Alcaraz odstartuje v Pekingu proti kvalifikantovi, v osmifinále změří síly buď s čerstvým vítězem hardového podniku ve Zhuhai Karenem Khachanovem, nebo jej může vyzvat také Ital Musetti, který by mohl využít Rusova náročného programu a zastavit jej v úvodním kole. Do čtvrtfinále by dle papírových předpokladů mohl dojít Ruud a změřit síly s Alcarazem, ale vzhledem k Norově formě na betonových kurtech se domnívám, že jej reálně může vyřadit už v úvodním duelu Němec Struff. Ten nejenže hraje letos ve skvělé formě, ale rovněž Ruuda porazil čtyřikrát v řadě a neztratil při tom ani jeden z devíti odehraných setů.

Druhým nejvýše nasazeným hráčem čínského podniku je Daniil Medveděv. Ruský tenista letos posbíral již osmatřicet výher na tvrdém povrchu, přičemž navíc získal čtyři hardové tituly. Medveděv si zahrál naposledy finále US Open kde nestačil na Novaka Djokoviče. Ve svém vůbec prvním představení na tomto turnaji však Medveděva nečeká nic jednoduchého, do prvního kola mu byl nalosován Tommy Paul. Američan byl o víkendu součástí výběru světa na exhibičním Laver Cupu ve Vancouveru, musel se rychle přesunout do Asie a je otázkou, jak bude schopen naladit formu na velmi těžký zápas prvního kola s více než dva týdny odpočinutým Medveděvem. Pokud ruský tenista zvládne úvodní kolo, bude muset nadále pokračovat ve 100% výkonech, jeho soupeřem v osmifinále bude buď Andy Murray, nebo Alex De Minaur. Byť je Murray na sklonku své kariéry, není radno jej odepisovat. Turnaj v Pekingu dokázal ovládnout v roce 2016 a ve všech čtyřech účastech si zahrál minimálně čtvrtfinále. S Australanem však bude pravděpodobně tahat za kratší konec, ostatně jej dokázal Murray porazit pouze jednou a to navíc na exhibici v Kooyongu. V ostrých zápasech na ATP vede De Minaur jasně 4:0. Potenciální čtvrtfinále by nasazená dvojka mohla sehrát s krajanem Rublevem, což je vzhledem k jejich vzájemné bilanci pro Medveděva velká odměna, Rublev dokázal svého krajana porazit v kariéře pouze dvakrát z osmi zápasů, z toho jednou ve skupině turnaje mistrů.

Rubleva navíc čeká v úvodním kole Brit Norrie se kterým má srovnanou vzájemnou bilanci 2:2 a prohrál s ním poslední vzájemný duel letos v Indian Wells.

Třetím nasazeným v Pekingu je dánský mladík Holger Rune. Aktuální světová čtyřka potřebuje již konečně vyhrát soutěžní zápas. Do Pekingu přijíždí se sedmizápasovou proherní šňůrou, jeho posledním skalpem byl Dimitrov ve Wimbledonu začátkem července. Od té doby Rune laboroval se zraněním zad a v posledních dnech se nechal slyšet, že je konečně po několika týdnech zdravotně fit. K jeho smůle mu však turnajový los nadělil do úvodního zápasu světového hráče číslo patnáct, Felixe Augera Aliassima. Kanaďan však letos neprožívá bůh ví jakou sezónu a poté, co vloni dokázal vyhrát čtyři tituly, prochází velmi krizovým obdobím. Když pominu výhru na Laver Cupu nad veteránem Monfilsem, prohrál Aliassime šest ze sedmi posledních ostrých duelů a to s borci jako Watanuki, Mmoh, Fognini či Mannarino. Byť je Auger kurzovým favoritem myslím si, že pokud bude Rune zdravotně fit, velmi pravděpodobně jej pošle domů ihned v prvním kole. Pokud Rune přes Kanaďana postoupí, vyzve buď divokou kartu McDonalda, nebo Dimitrova. Potenciální čtvrtfinále by dle nasazení měl Rune sehrát s Italem Sinnerem který je nasazeným hráčem číslo šest.

Sinner má v Pekingu velmi komfortní los. V úvodním kole jej čeká Brit Evans, který po titulu ve Washingtonu prohrál s Diallem, či naposledy se Safiullinem a nečekám od něj výraznou resistenci. V osmifinále pak Sinner narazí buď na finalistu posledního turnaje ve Zhuhai Nishioku, osobně si však myslím, že spíše dojde na souboj s nadějným domácím tenistou Shangem. Nishioka v nedělním finále s Khachanovem vypadl hlavně ve druhém setu hodně fyzicky vyšťavený, neustále si masíroval rameno a je otázkou, v jaké formě a zda vůbec v Pekingu nastoupí. Navíc Shang pro něj bude velkým testem, hraje podobný tenisový styl a může už tak zničeného Nishioku velmi reálně dorazit.

Čtveřici nasazených hráčů uzavírá Stefanos Tsitsipas. Řecký tenista se na sociálních sítích ještě v úterý chlubil fotkami z Dubaje, kde tráví příjemné chvilky s partnerkou Badosou a nic nenasvědčuje zatím tomu, že by Stefanos měl na prvním místě svých letošních priorit tenis. Finalista turnaje v Pekingu z roku 2019 dokázal ovládnout mexické Los Cabos a vyjma relativně solidní antukovou sezónu a finále Australian Open poslední měsíce nehraje nijak světový tenis. V Torontu jej vyřadil ve dvou setech Monfils, v Cincinnati přešel ve dvou tiebreacích přes Sheltona načež poté neuhrál ani set s Hurkaczem a na US Open zase skončil na Strickerovi, třešnička na dortu byly tři sety s Kleinem na Davis Cupu a prohra s Molčanem. Tsitsipase navíc v prvním kole čeká pro něj to nejhorší možné a to bomberman Jarry. Tenisté společně odehrají páté vzájemné utkání, letos třetí. Tsitsipas vítězil dle očekávání na antuce v Monte Carlu, Jarry mu následně porážku oplatil na trávě v Halle a jediný hardový souboj skončil ve třech setech pro Řeka, ten však musel v Los Cabos zápas otáčet z 0:1 na sety. V poslední sadě už Jarry zcela fyzicky odpadl a prohrál 2:6. Těžko říct co od Tsitsipase čekat, Jarry jej evidentně umí potrápit a myslím si, že případné vítězství Stefanose nebude vůbec jednoduché. Ať vyhraje ten či ten, v druhém kole se utká s jedním z kvalifikantů a případné čtvrtfinále může sehrát se Zverevem, který v neděli ovládl turnaj v Chengdu.

Stejně jako Khachanov může být i Zverev poměrně dosti vyšťavený, času na odpočinek moc nebylo. Zverev v Pekingu startuje popáté, dvakrát si zahrál semifinále, to poslední v roce 2019. Co Zverev jednoznačně potřebuje je jednoduché a rychlé úvodní kolo tak, aby se mohl připravit na další soupeře. Los mu přidělil antukáře Schwartzmanna, kterého dokázal na tvrdém povrchu porazit třikrát ze čtyř příležitostí. Dvě z těchto výher byly poměrně rychlé, naposledy na turnaji mistrů se hrály tři sety. Na první pohled se zdá, že maličký Diego nemá Zverevovi jak ublížit, ale Němec nepatří mezi konzistentně hrající tenisty a pokud Schwarzmanna pustí do zápasu, může se poměrně dosti trápit, zejména díky tomu, že odehrál v Číně několik duelů v minulém týdnu. Pokud Zverev úvodní kolo zvládne, vyzve jej pravděpodobně Davidovich Fokina.

ATP Peking, tipy na čtvrtfinále.

ČF1: Alcaraz – Struff
ČF2: Rune – Sinner
ČF3: Zverev – Jarry
ČF4: Norrie – Medveděv

Asijský turnajový swing je poměrně dosti náročný a byť jsou turnaje letos mírně posunuty, hráči tráví mnoho času v nepříjemných podmínkách, kdy kombinace tepla a vlhkosti vezme za své. V Pekingu budou teploměry v tomto týdnu atakovat sedmadvacet stupňů, má být bezvětří a hodně vlhko. Zápasy budou hodně náročné a ti hráči, kteří odehráli v minulém týdnu těžké zápasy v Chengu či Zhuhai, mohou být ve značné nevýhodě, na odpočinek a přesun do Pekingu neměli moc času.

Osobně se domnívám, že finále Alcaraz – Medveděv je v Pekingu vyloženě na spadnutí, kdo by toho mohl hodit vidle je Sinner, který v případném semifinále reálně může Alcaraze vyřadit. Španěl navíc od US Open nehrál ostrý zápas, tlak je na něj díky boji o světovou jedničku velmi silný a i také on může vyhořet v úvodních kolech. Za mě také doporučuji se vyhnout tipům na Tsitsipase či Ruuda, ani jeden z nich není v životní formě.

By Václav Prokůpek

Podnikatel v oblasti médií, investic a sportu, trenér, redaktor a komentátor, krizový manažer, účastník Rallye Paříž - Dakar 1995

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *