KEY BISCAYNE, FL - MARCH 30: Janko Tipsarevic of Serbia returns a shot against Juan Martin Del Potro of Argentina during day eight of the Sony Ericsson Open at the Crandon Park Tennis Center on March 30, 2009 in Key Biscayne, Florida. (Photo by Clive Brunskill/Getty Images)

TENIS

Poslední zářijový týden bude nadále ve znamení extrémního počtu tenisových turnajů a utkání. Mimo dohrávající se turnaje v čínských městěch Chengdu a Zhuhai, startují v pondělí čtyři další challengery a to v Orleans, Charlestonu, Braze a Bogotě. V druhé polovině týdne jsou na programu turnaje v Pekingu, zde se odehraje prestižní „pětistovka“ a v Astaně turnaj z kategorie ATP250. Challenger v Orleans je z challengerů asi „nejnabitější“, startuje zde mnoho jmen, která by se ráda viděla v elitní stovce žebříčku ATP a k ní to nemají vůbec bodově daleko.

Richard Gasquet - tenis

Halový challenger ve francouzském městě Orleans patří mezí tradiční podniky s mnohaletou historií. První ročník se zde odehrál již v roce 2005 a vyjma „covidový“ rok 2020 se podnik nikdy ani na jeden rok nepřerušil. Turnaj bývá tradičně velmi dobře obsazený a to ze dvou důvodů. Tím prvním je fakt, že se jedná o challenger kategorie 125, čili druhý nejprestižnější turnaj této úrovně, druhým faktorem jsou probíhající turnaje v Číně, kam mnoho hráčů každoročně neodcestuje a radši tráví konec roku v Evropě i přesto, že mají ranking na start na čínských podnicích. Ani letos není Orleans výjimkou, v pavouku vidíme opravdu slušná jména tenisové špičky.

Nasazenou jedničkou je čtvrtfinalista turnaje z posledních dvou ročníku Richard Gasquet. Domácí veterán letos oslavil sedmatřicáté narozeniny a patří mezi hráče, kteří se rozhodli startovat na podnicích v Evropě i přesto, že by se vlezli do hlavní soutěže některých štědřeji dotovaných podniků v Asii. Gasquet odstartuje prvním duelem proti krajanovi Herbertovi. Hráči si spolu zahráli dvě utkání a obě proběhla v roce 2018. Vzájemná bilance je vyrovnaných 1:1, nicméně i přesto, že je Gasquet spíše v pozdější fázi své tenisové kariéry, měl by si zápas s Herbertem pohlídat. Herbert svého času patřil mezi velmi solidní halaře, ostatně tento turnaj dokázal vyhrát v roce 2016. Poslední čtyři roky se však Francouz spíše trápí a z 36. místa žebříčku ATP se propadl až na konec čtvrté stovky. Na začátku letošního roku si sice zahrál dvě challengerová semifinále, od té doby však pravidelně končí v úvodních kolech a nelze očekávat, že by dokázal zaskočit podstatně zkušenějšího a kvalitnějšího Gasqueta.

Pokud Gasquet potvrdí roli favorita a postoupí do druhého kola, český fanoušek se může těšit na duel s talentovaným Menšíkem. Menšík má naplánováno úvodní kolo s Rakušenem Dennisem Novakem, ten však bude v pondělí dohrávat semifinálovou bitvu s Kopřivou na antuce v Bad Waltersdorfu a pokud bude úspěšný, měl by odehrát také finále turnaje. Zde bych tedy očekával spíše odhlášení ze strany Novaka a náhradu lucky looserem z kvalifikace. Tím pádem by šlágr Menšíka s Gasquetem byl již vyloženě na spadnutí.

Menšík je bez diskuze obrovským talentem českého tenisu. Čerstvě osmnáctiletý mladík letos vyhrál pětatřicet zápasů, nad hlavu zvedl vůbec první challengerový titul na antuce v Praze, zahrál si třetí kolo US Open a raketově vystřelil do první dvoustovky žebříčku ATP. V hale navíc Menšík prohrál v letošní sezóně pouze jediný zápas, ovládl halové ITFko začátkem dubna a plně se etabloval na challenger tour s přesahem do ATP tour. Asi není nutné pochybovat o tom, že se český tenista zanedlouho podívá do první stovky žebříčku ATP, na tu mu schází přibližně 208 bodů a to není nic, co by se nedalo nahnat ještě do konce roku. Menšík má v Orleans však velmi těžký los, pokud projde přes úvodní duel ať už s Novakem či lucky looserem bude muset přehrát domácího Gasqueta, v potenciálním čtvrtfinále jej bude čekat pravděpodobně Zeppieri či nasazená šestka Huesler, což jsou velmi kvalitní hráči challenger tour.

Nasazenou dvojkou v Orleans je domácí mladík Van Assche, toho čeká v úvodním kole slovenský tenista Molčan. Nutno říct, že to pro Asscheho není vůbec příjemný los, Molčan vyhrál jediný vzájemný zápas letos na antuce v Kitzbuhelu ve dvou sadách a Slovák nastoupí do turnaje extrémně namotivovaný. V Davis Cupu minulý týden srovnal se zemí hyperfavorita Tsitsipase. Molčan sice za poslední dva roky v hale moc nehrál, letos jej čeká vůbec úvodní zápas na oficiálním okruhu, na druhou stranu je to hráč dostatečně kvalitní na to, aby nasazenou dvojku turnaje v Orleans vyřadil. Van Assche navíc od US Open nehrál soutěžní duel a je otázkou, v jaké nastoupí formě. Vítěz tohoto duelu odehraje osmifinále s Nardim či Grenierem.

Třetím nasazeným v Orleans je domácí Gaston, toho čeká v prvním kole ultra těžký soupeř v podobě Chorvata Prižmiče. Další čerstvý osmnáctiletý hráč je stejně jako Menšík velkým talentem budoucího mužského tenisu. Prižmič letos ovládl antukový challenger v Banja Luce, mimo to ovládl také jedno antukové ITFko a rovněž míří rychlým tempem do TOP100. V hale má letos Prižmič bilanci 8/2 a určitě do duelu s Gastonem nevstupuje jako výrazný underdog, naopak by za mě mohl Gastona překvapit. Samozřejmě zde bude pro Prižmiče velmi důležitá koncentrace, Gaston je typ hráče, který rád své soupeře vyvádí z tempa, používá hodně dropshotů, podání spodem, je často velmi nesportovní a to jsou vše faktory, s kterými musí Prižmič počítat.

Čtveřici nasazených uzavírá další domácí tenista a to konkrétně Bonzi. Bonzi až do srpna prožíval silnou herní mizérii. Od finále turnaje ATP v Marseille prohrál 11 z 15 odehraných zápasů. Zlom přišel až na US Open kde si Bonzi zahrál třetí kolo a po cestě do něj vyřadil Halyse s Eubanksem a následně pět setů bojoval se Strickerem. Minulý týden v Rennes Bonzi došel do finále kde po prohraném prvním setu skrečoval Cressymu. Od tohoto duelu uplynulo už několik dní a očekávám, že Bonzi bude ve formě. V úvodním kole jej vyzve Escofiier, což by neměla být až tak výrazná překážka, test pro Bonziho však přijde v osmifinále kde jej velmi pravděpodobně vyzve krajan Paire. Semifinalista z roku 2013 letos ovládl už dva challengery, nicméně v hale vyhrál Paire pouze jeden duel ze čtyř letos odehraných, do Orleans se stěhuje rovnou z antuky. Každopádně Paire ať je jaký je, potřebuje nutně body. Aktuálně mu patří 124. příčka žebříčku ATP a to je od jeho maxima na 18. místě značně daleko. Paire navíc do konce roku neobhajuje moc bodů a šance se posunout do první stovky je tak pro Francouze velmi vítaná.

Nicméně první čtyřka v Orleans není paradoxně až tak nebezpečná jako ta čtyřka nasazených za nimi. Už pátý nasazený hráč budí velký respekt. David Goffin odstartuje v Orleans proti kvalifikantovi a následně by si mohl zahrát s Virtanenem, potenciální čtvrtfinále pak buď s Van Asschem, nebo Molčanem. Goffin je vítěz tohoto turnaje z roku 2013, letos má v hale bilanci šesti výher a jedné porážky a nyní již prorazil hranici elitní stovky, patří mu přesně sté místo. Goffin je bývalý hráč TOP10 a je nutné s ním počítat, na začátku roku ovládl jeden halový challenger na domácí půdě a zde v Orleans pojede určitě naplno, navíc má také velmi solidní los.

Šestým nasazeným je v Orleans trápící se Švýcar Huesler. Aktuálně 101. hráč žebříčku ATP. Huesler má letos tragickou bilanci 17/26, v hale pak 1/3. Od US Open odehrál Švýcar jediný duel v Davis Cupu, tam dle očekávání nestačil ve dvou sadách na De Minaura. Huesler čeká do úvodního kola na svého soupeře který vzejde z kvalifikace, následně by mohl změřit síly s Diallem či Zeppierem, což by vzhledem k jeho aktuální formě mohla dost dobře být konečná zastávka na tomto turnaji. Každopádně ani Hueslera nelze odepisovat, letos vyhrál svůj vůbec první titul na okruhu ATP a to v halové Sofii, přidal dva tituly z challengerů na antuce a dříve či později se jistě herně probere.

Míříme do tuhého. Tak bych nazval poslední dva nasazené hráče challengeru v Orleans. Tím předposledním, tedy sedmým nasazeným je Američan Cressy. Vítěz posledního challengeru v Rennes, bývalá světová jednatřicítka vstoupí do turnaje v Orleans šlágrem proti českému tenistovi Macháčovi. Cressy v hale neprohrál už pět zápasů v řadě a vyhrál také solidních devět setů za sebou. S Macháčem se Cressy utká potřetí v kariéře, vyhrál oba dva předchozí zápasy. Druhým dechem však dodávám, že když Cressy dokázal Macháče porazit, byl v diametrálně odlišné formě než nyní. Na druhou stranu Macháč je kvalitativně asi horším hráčem a myslím si, že na Cressyho v hale stačit nebude. Američan má podstatně lepší servis a Macháč bude tím, kdo bude na svém servisu pod větším tlakem. Vítěze tohoto duelu čeká v osmifinále pravděpodobně domácí Lestienne, který se utká v prvním kole s De Jongem, ve čtvrtfinále narazí pak na Bonziho či Paira.

To nejlepší nakonec. Osmičku nasazených uzavírá jeden z nejkvalitnějších tenistů na tomto turnaji – Jack Draper. Bývalá světová osmatřicítka a aktuální hráč č. 105. žebříčku ATP vstoupí do turnaje zápasem proti Albotovi. Draper je osmifinalistou letošního US Open a netajím se tím, že za mě je to kvalitativně hráč minimálně TOP20. Jediným co kariéru Brita zatím zužuje jsou četná zranění, křeče a obecně fyzická připravenost v zápasech. Na US Open proti Rublevovi sice dostal zápas do čtyř setů, ale v tom třetím již bylo evidentní, že mu na dobře hrajícího Rusa nestačí síly. Draper disponuje perfektním levorukým servisem, má skvělou hru od základní čáry a umí se velmi dobře strategicky rozhodovat. Očekávám, že přes Albota by měl britský mladík přejít bez větších potíží, v osmifinále by následně měl narazit na jednoho z kvalifikantů a do čtvrtfinále má tak Draper vyloženě otevřené dveře. Mezi poslední osmičkou by jej následně mohl vyzvat buď domácí nasazená trojka Gaston, případně Prižmič, semifinále by pak mohl Draper sehrát s Goffinem.

Orleans challenger, tipy na semifinále.

SF1: Menšík – Cressy
SF2: Draper – Goffin

Vítěz Draper.

Halový challenger v Orleans je letos velmi nabitý, ostatně predikce na semifinále je hodna minimálně turnaje z kategorie ATP250. V pavouku nalezneme hodně hráčů, kteří na závěru sezóny bojují o každý bod. Je nutné si uvědomit, že byť je „zatím“ konec září, Australian Open startuje již za pár týdnů a do hlavní soutěže se dostane 104 hráčů, zbytek musí bojovat v kvalifikaci. Magická stovka je tak cílem pro hráče jako je Menšík, Prižmič, své postavení bude chtít vylepšit určitě Goffin, Cressy a také Draper. Troufnu si říct, že pro mnoho hráčů v Orleans tak není vůbec důležité prize money, ale hlavně solidních 125 bodů, které získá ten, kdo v neděli pozvedne nad hlavu titul.

By Václav Prokůpek

Podnikatel v oblasti médií, investic a sportu, trenér, redaktor a komentátor, krizový manažer, účastník Rallye Paříž - Dakar 1995

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *