FOTBAL

Příběh Leicesteru City již slyšel každý. Všichni jej známe. I dnes je však stále aktuální, protože podobný úspěch může zopakovat kterýkoliv tým, kterému se podaří dosáhnout podobného mixu okolností. Pojďme se tedy podívat na to, jaký vlastně tento „mix“ byl.

Leicester - Barnes - Soumare - futbal

V kronikách fotbalové historie je mnoho příběhů o nečekaných událostech, ale jen málo z nich se může rovnat naprosté nepravděpodobnosti triumfu Leicesteru City v Premier League v letech 2015-2016. Před touto bájnou sezónou byly Lišky, jak se jim důvěrně říká, považovány převážně za ztělesnění klubu, který se věčně snaží o pouhou existenci v nejvyšší anglické soutěži. Svědčila o tom i sezóna 2014-2015, kdy se jim podařilo dramaticky uniknout ze spárů sestupu. To byla jen předzvěst toho, co se odehrálo v následující sezóně.

V létě 2015 přišel do týmu prozíravý Ital Claudio Ranieri. Vzhledem k jeho smíšené manažerské historii se k jeho jmenování stavěli fanoušci spíše skepticky. Ranieri se však pro klub ukázal jako mistrovský tah. Jeho zkušenosti a taktické nuance byly neocenitelné, ale možná právě jeho nakažlivý optimismus a schopnost kultivovat rodinnou atmosféru byly jeho nejvýznamnějším přínosem. Často střídal taktiku a nasazoval plynulou formaci 4-4-2, která z jeho týmu vytěžila to nejlepší. Namísto rozsáhlých přestaveb prováděl drobné úpravy, které zajišťovaly, že duch týmu zůstal zachován.

K úspěchu Leicesteru v boji o titul přispěla trojice hráčů, kteří byli před touto sezónou do značné míry neznámí. Jamie Vardy, ztělesnění odhodlání, se z neligového fotbalu stal rekordmanem Premier League, když skóroval v 11 zápasech po sobě. Riyad Mahrez se díky svým obratným dotekům a vrozené schopnosti měnit zápasy stal jedním z nejlepších hráčů ligy a okouzlil fanoušky svým talentem. N’Golo Kanté byl neúnavným motorem ve středu pole a jeho houževnatost a nekonečné běhání se staly základním kamenem hry Leicesteru. Tito hráči, kdysi nepovšimnutí, se stali ztělesněním raketového vzestupu Leicesteru.

Taktická soudržnost: herní styl Leicesteru byl symbolem týmu s jasnou identitou. Jejich protiútoky byly zničující, Vardyho rychlost a Mahrezova kreativita často zaskočily soupeře. Záložníci, ukotvení Kantém a Dannym Drinkwaterem, byli dynamičtí a disciplinovaní, což zajišťovalo, že tým byl pevný v obraně a zároveň rychle přecházel do útoku. Jejich pevná defenziva, v níž působili například Wes Morgan a Robert Huth, se opírala o organizaci a kolektivní vůli odolávat i velkému náporu soupeře, který byl mnohdy fyzicky extrémně vyčerpávající.

Snad nejcharakterističtějším rysem týmu Leicesteru City v sezóně 2015-2016 bylo kamarádství a nezdolný duch. V lize, které dominovaly bohatší týmy s hlubšími kádry, se jednota Leicesteru stala jeho nejsilnější zbraní. Jejich postoj „nikdy se nevzdej“ byl patrný při mnoha vítězstvích, která přišla po obratech, a ukázal houževnatost a víru, která je často vyhrazena zkušeným šampionům.

Je třeba poznamenat, že v této sezóně se tradiční velmoci jako Chelsea a Manchester United potýkaly s problémy. Jejich boje spolu s nepředvídatelností ostatních „velkých“ klubů vytvořily na vrcholu ligy vakuum. I když to však mohlo hrát ve prospěch Leicesteru, bylo by nedomyšlené přičítat jeho úspěch pouze neštěstí ostatních. Lišky si své místo v historii více než zaslouží.

Vzestup Leicesteru City byl souhrou různých prvků – manažerského umu, individuální geniality, kolektivní jednoty a do jisté míry i náhody. V průběhu sezony bylo cítit, že se na King Power Stadium usmívají fotbaloví bohové.

Fanoušci i odborníci každý den čekali na okamžik, kdy bublina Leicesteru praskne. S každým dalším zápasem však Lišky nejenže držely nervy na uzdě, ale zdálo se, že jim roste sebevědomí. Zatímco týmy jako Tottenham Hotspur a Arsenal oslabovaly, Leicester sbíral body. Klíčové momenty, jako například vítězství v poslední minutě proti Norwichi City nebo houževnatá remíza proti Manchesteru United, přispěly k rostoucímu přesvědčení, že se rozvíjí něco skutečně výjimečného.

Příběh Leicesteru měl dopady daleko za hranicemi Premier League. Všem připomněl nepředvídatelné kouzlo fotbalu. Vítězství Leicesteru bylo v jádru vítězstvím outsiderů, víry, že vášeň, jednota a čistá vůle mohou někdy překonat obrovské finanční zdroje a takzvané top kluby. Dalo naději menším týmům po celém světě a potvrdilo, že se správnou kombinací talentu, taktiky a ducha je možné dosáhnout čehokoli.

Sezóna 2015-2016 se navždy zapíše do fotbalové historie jako rok, kdy Leicester City vzdoroval nepřízni osudu a získal nejnepravděpodobnější titul v Premier League. Triumf Lišek nebyl jen ojedinělou sportovní anomálií, ale mocným důkazem toho, čeho lze dosáhnout, když se víra, talent a strategie sejdou v dokonalé harmonii. Jejich odkaz? Připomínka toho, že ve fotbale, stejně jako v životě, se mohou při správné souhře prvků splnit i ty nejnepravděpodobnější sny.

By Václav Prokůpek

Podnikatel v oblasti médií, investic a sportu, trenér, redaktor a komentátor, krizový manažer, účastník Rallye Paříž - Dakar 1995

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *