FOTBAL
1. ANGLICKÁ LIGA
Máme za sebou úvodní kola nejvyšší anglické fotbalové soutěže, a přestože je stále dost brzy dělat závěry letošních, můžeme s klidem říct, že dosavadní průběh sezóny nováčkům/navrátivším mezi elitou zatím nevychází podle představ
Tipsport
Utrácet nebo ne? Otázka každého promoted týmu.
Poznatky z čísel, které už počítají s inflací z posledních dekád, ukazují na to, že utrácené částky na posílení kádru neustále rostou a hrají čím dál větší roli v tom, jestli se týmu podaří svou první sezónu přežít. Až 45% všech týmů, které postoupily do Premier League se v tom stejném ročníku i poroučelo zpátky do Championship.
Od roku 2000 se ze všech týmů do Premier League podívalo poprvé v historii, či aspoň po deseti letech celkem 22 týmů a jen 16 z nich dokázalo první sezónu i přežít. Za posledních pět let je to třeba Nottingham, Sheffield, Leeds nebo Brentford.
Až do sezóny 06/07 se stalo pouze třikrát, že by postupujíci klub zaplatil za letní posily více než 40 milionu dolarů, kdežto od sezóny 07/08 máme dnes už přes dvacet případů, kdy po postupu klub vysázel v létě více než 60 milionů (částky počítají s inflací). Rekordmanem stále zůstává po návratu Aston Villa s téměř 200 miliony za své letní akvizice (a jak se jí dnes daří). Tím zásadním údajem pro nás zůstává těch 45% do PL postupujících týmů, které nepřežily první sezónu.
Ze všech takových klubů, které vysázely v létě po svém návratu mezi elitu více než 80-90 milionů, se „povedlo“ spadnout pouze jedinému z nich a to Fulhamu v sezóně 01/02, takže co nám to říká?
Pro úspěšný vstup do Premier League máte několik možností, z nichž tou nejlepší je dlouhodobější příprava na to, že postoupíte, a proto je dost důležité na jaké pozici se v lize zrovna nacházíte a zda jste opravdu sebevědomí v tom, že postup uhrajete. Pokud na takové variantě klub pracuje chytře a dopředu, má pak daleko jednodušší pozici jak na trhu, tak i na hřišti.
Týmy navíc v poslední době i vyvrací mýtus, že nutné zkušenosti, které každý postupujíci klub musí mít, nemusí být nutně nabyté v Premier League. Stačí mít hráče zkušené obecně, a to navíc ani nemusí vůbec korespondovat s jejich věkem, budiž nám Brentford příkladem.
Pokud naopak stále nevíte na čem jste, bojujete o postup v play-off, většinou to pak nedopadá slavně, dokazují to i čísla a je to právě i případ Lutonu, který do tohoto chaosu musel vstoupit skrze právě play-off a k tomu narychlo dodělávat stadion, zmeškali jedno kolo a do sezóny šli dost nalehko. V jejich případě by zrovna bylo hromadné nakupování ideální volbou, ale čistá realita jim to zřejmě asi ani nedovoluje a Nottingham z minulé sezóny, či Burnley z té letošní už asi nenapodobí. Není se čemu divit, protože Luton není zrovna lákavá destinace a hráči se tam zřejmě jen tak nepohrnou.
Radikální varianta, která se může snadno vymknout kontrole je případ Nottinghamu Forrest, který po svém navratu mezi elitu po dlouhých letech doplnil tým tak, že přivedl nevídané množství hráčů (přes 20, ale nejsem si jistý) a zaplatil za ně v létě poměrně vysokou částku, se malém do druhé sezóny nepodíval. Nutno sice dodat, že až tak moc na výběr neměli, nicméně je to metoda riskantní, málem se jim vymstila a to ani nehodnotím kvalitu a smysl některých těch podpisů. A to ikdyž se v některých docela trefili, jenomže z 20 hráčů trefit dva/tři by dokázal každý.
Pojďme se v rychlosti podívat na start sezóny všech tří letošních „nováčků“.
Co můžeme říct s jistotou je, že jsme svědky nejhoršího startu promoted týmů do sezóny v celé historii Premier League. Všechny tři celky se z možných třiceti bodů zmohly na jediný q před reprezentační pauzou nechali fanoušky v pochmurné náladě.
Přestupová politika těchto tří klubů v podstatě představuje to, o čem jsem mluvil výše – různé mindsety.
Máme tady Burnley, které utratilo kolem 100 milionů liber a kompletně překopalo svou soupisku, přivedlo velké množství jmen a v podstatě jdou ve stopách Nottinghamu z minulé sezóny.
Pak tu máme Sheffield United, který ještě v létě čelil přestupovému embargu a vypadalo to, že posilovat nebude, nakonec ale přivedli pár důležitých jmen, hlavně jako náhradu za Traoreho a Ndiaye. Utratili sice 40 milionů, ale 35 získali za prodeje a to, že doplnili docela nadějně se pomaličku ukazuje.
Třetím je Luton, který musel bojovat i s jinými starostmi než jsou přestupy, za které utratili 20 milionů, což je na tým jejich kvalit docela málo a dávají tím zřejmě tak trochu najevo, že jsou nejen snílci, ale i realisti. Pokud letos sestoupí (jakože ano), budou mít podle mého slušnou šanci se dostat zpátky, což opravdu může být cílem letošního Lutonu. Cíl, o kterém pochopitelně nemluví, ale v půlce sezóny už podle mě bude jasné všem, že šance Lutonu jsou opravdu mizivé.
Jak jsem psal na začátku. K úspěšné kampaňi nováčka v Premier League je třeba sbírat síly dlouho dopředu a Luton je spíše tým, který se do PL dostal tak nějak z šoku.
BURNLEY (107 mil. liber mínus za hráče)
Zaskočí Burnley těžké váhy Premier League?
Byl jsem na Kompanyho dost zvědavý, protože už Burnley zdaleka nepřipomíná to, na co jsme od něj byli zvyklí. Dyche se přemístil do Evertonu, kde podobný styl fotbalu svým hráčům naordinoval a Kompany, přicházející z Anderlechtu, se naopak pokouší jej přenést do Burnley.
No, můžeme sice uznale přikývnout, že má Kompany koule na to hrát fotbal, ale pomalu se začíná střetávat s realitou. Jestli na takový fotbal opravdu mají kvalitu se brzy dozvíme, nicméně prozatím to vypadá, že bude muset zpevnit zadní vrátka, vzadu totiž totálně hoří a není to jen tím, že hráli s Villou, Tottenhamem a City.
3.7 inkasovaných gólů je druhý nejhorší výsledek v této fázi soutěže od roku 1993. Je fakt, že měli opravdu nekompromisní los, jenomže ani to je neomlouvá v případě, že mají v lize nejvyšší počet chyb vedoucích ke střele na bránu.
Na druhou stranu svůj tým Kompany docela dost překopává a je lepší, když dostanou studenou sprchu hned na začátku od týmů, se kterými stejně nebyli bráni za favorita, byť jen na zisk alespoň jediného bodu.
Dokázali se proti Aston Ville i Tottenhamu prosadit, ale stylem jakým hrají, můžou zatím oslavit úspěch jen se slabšími týmy a těch už dnes v PL opravdu moc není. Pokud na své hře dozadu nezapracují, nemají žádnou šanci sezónu přežít, a to ikdyž budou dávat dva-tři góly za zápas. Zajimat nás proto bude nadcházející duel v Nottinghamu, který dost napoví (pravda, Burnley už je v poháru letos 1:0 porazilo, jenže pohár je pohár). Nic to stále nemění na tom, že je Burnley momentálně stále jedním z hlavních adeptů na sestup a to beru v úvahu i Everton.
SHEFFIELD UNITED (40 mil. liber za hráče)
Sheffield United míří zpět do Premier League
Ani to s čím přišel Sheffield jednoduše nemělo šanci na úspěch. Jak Burnley tak Sheffield ve své postupové sezóně dominovali, což se letos konat určitě nebude. Sheffield v letošní sezóně PL vévodí spolu s Nottinghamem tabulce v počtu dlouhých míčů s tím, že bohužel vévodí i opačnému konci tabulky v úspěšnosti těchto míčů, což je smrtící kombinace vedoucí do pekel.
Vstřelili čtyři góly ve čtyřech utkáních a jejich xG je nejhorší v lize. Pokud s tím něco neudělají a nenajdou jiný způsob jak se dostávat do šancí než dlouhými a nepřesnými míči, nemusí se jim to dvakrát vyplatit.
A to je škoda, protože přivedli nadějné hráče z Championship, kteří se dokázali uvést nadějně. Řeč je o Archerovi a Hamerovi, který si od první chvíle střed hřiště diriguje. Má z týmu nejvíce vytvořených šancí, a to ikdyž zmeškal úvodní zápas sezóny. Archer na druhou stranu už vstřelil gól, ikdyž je díky odrazu od tyče psán jako vlastní a s McBurniem vypadají, že půjdou výkonem jen nahoru.
Pokud však rovněž nenajdou jiný způsob, jak se dostat do zakončení, nebudou mít příliš šance na udržení a jejich xG bude dál tragické.
Sheffield zpočátku moc neposiloval nicméně do sestavy jim nakonec nakračelo povícero nových jmen než se čekalo. Z dvojice Burnley-Sheffield dávám větší šance šavlím, jejichž fotbal je více pragmatický, což k udržení se v první sezóně rozhodně potřebujete.
Luton Town a jejich šílený příběh
Jo, tak působení Lutonu, to je pro většinu lidí předem rozhodnutý scénář a je fuk, že mají odehráno jen minimum. Dosavadní výkony odhalují jen na to, že Lutonu jednoduše schází kvalita. Výše jsem sice psal, že není až tak rozhodující jít do sezóny s hráči s minulostí v Premier League, nicméně Lutonu schází celková kvalita obecně. Ve chvíli, kdy jeho konkurenti posilovali a dobře věděli, co je čeká, Luton neutratil skoro nic a tak nějak se pomalu bude smiřovat s tím, že si to vyzkoušeli a jejich pohádka míří ke konci.
Tak na mě počínání Lutonu působí. Klub, který má co dělat, aby byl vůbec způsobilý ke hraní PL neutratil skoro nic, spoléhá se na kostru týmu z Championship a opravdu v měřítku Premier League zatím vypadá jako zvloudilý prvňáček, kterého na týden šoupli do třídy starších dětí. Jakoby si řekli, no dobrá, zkusíme, uvidíme, zkásneme a v příštích letech se na případný postup připravíme.
Do této chvíle vstřelil Luton jediný, nijak oslnivý gól a to v 94′ už v podstatě rozhodnutého duelu s West Hamem, jinak jsou naprosto neškodní. Mají úseky, kdy sice nevypadají jako farmáři, ale poléhají se hlavně na brejky, které mají po třech zápasech nejhorší v lize.
Bude zajímavé sledovat, jak si tyto týmy poradí s pro ně statisticky nehezkými vyhlídkami. Tým, který postoupil a zároveň prohrál tři svá úvodní utkání, skoro vždy tu samou sezónu i letěl zpátky dolů a nebýt remízy Sheffieldu s Evertonem, zapadaly by do profilu všichni tři nováčci.