KEY BISCAYNE, FL - MARCH 30: Janko Tipsarevic of Serbia returns a shot against Juan Martin Del Potro of Argentina during day eight of the Sony Ericsson Open at the Crandon Park Tennis Center on March 30, 2009 in Key Biscayne, Florida. (Photo by Clive Brunskill/Getty Images)

TENIS

Novak Djokovič v minulém zkompletoval čtvrté grandslamové finále tohoto roku a potřetí ve své kariéře dokázal vyhrál minimálně tři podniky velké čtyřky v jednom roce. Tímto počinem vyrovnal Rogera Federera, který dokázal rovněž vyhrát tři grandslamy během jediné sezóny ve třech případech. Podstatně hůře na tom je Rafael Nadal, tomu se tento primát v kariéře nikdy nepodařil a bez dehonestanece antukového krále lze s jistým přesvědčením říct, že se mu to pravděpodobně už nikdy nepovede. Příští sezóna se zdá být pro Nadala tou zcela poslední. US Open je tak za námi a tenisoví fajnšmekři se budou muset minimálně v tomto týdnu spokojit pouze s podniky nižší kategorie, na programu není vyjma Davisův pohár žádná větší akce z kategorie ATP.

Tenis - antuka - ilustrace

Tenis

Nicméně od pondělí startují poměrně zajímavé challengery a to konkrétně v polském Štětíně, zde si vítěz odnese 125 bodů do žebříčku ATP, dále pak v Cary, tam se odehraje challenger s bodovým přídělem sta bodů, totožná kategorie challengeru se odehraje v Rennes. Turnaje s přídělem 75 bodů pak můžeme sledovat v Guangzhou a Santa Cruz. Všechny turnaje jsou také povrchově velmi výživné. V Polsku se bude hrát na antuce, v Rennes zase na hardu v hale, Guangzhou se odehraje zase na venkovním hardu a Santa Cruz na oranžové antukové drti.

Co se týče obsady jednotlivých podniků, tak v Rennes je startovací pole jednoznačně nejsilnější. Roli nasazené jedničky přijal domácí veterán Richard Gasquet, který si v roce 2021 na tomto podniku zahrál semifinále, na turnaji startuje podruhé v kariéře. Sedmatřicetiletý francouzský tenista na začátku roku překvapivě triumfoval v Aucklandu a získal svůj první titul od roku 2018, celkově v kariéře již sedmnáctý, po odečtení neoficiálního Hopman Cupu má Gasquet ve sbírce 16 triumfů. Nutno říct, že tohle není vůbec špatné číslo, stejný počet turnajových vavřínů má třeba John Isner, Stan Wawrinka, nebo Juan Carlos Ferrero. Gasquet odstartuje svou pouť duelem s krajanem Mariem, který se v kariéře nikdy nepodíval ani do první dvoustovky. Potenciální osmifinále by mohla nasazená jednička sehrát s mladíkem Nardim či Guinardem, ve čtvrtfinále by teoreticky Gasquet mohl narazit na dalšího krajana – Bonziho. Co se Bonziho týče, je nutné s ním v hale určitě počítat, navíc dokázal tento turnaj vyhrát v roce 2021, tehdy ve finále přehrál Morainga, předtím ku příkladu Rinderknecha, Broadyho, Zuka či Ymera. Byť Bonzi valnou část letošní sezóny spíše herně strádal, na US Open došel do třetího kola, dokázal vyřadit Halyse či Eubankse, nakonec padl v pěti setech se Strickerem. První duel si Francouz odbyde s krajanem Mayotem, ve druhém kole by jej mohl vyzvat Zeppieri a ve čtvrtfinále by Bonzi měl narazit na Gasqueta.

Nasazenou dvojkou v Rennes je další z Francouzů, konkrétně Barrere. Devětadvacetiletý tenista obhajuje loňské čtvrtfinále a první zápas odehraje s kvalifikantem. Barrere je rovněž v hale velmi úspěšným hráčem, kariérní bilance 212/136 potvrzuje, že se jedná o jeho nejsilnější povrch. Letos má Barrere pod uzavřenou střechou bilanci jedenácti výher a tří porážek, v Quimperu získal dokonce titul. Barrere má navíc poměrně slušný los, první dvě kola sehraje s kvalifikanty, ve čtvrtfinále by mohl narazit na Albota.

Třetím nasazeným v Rennes je další domácí hráč – Halys. Dvojnásobný čtvrtfinalista turnaje v letošní sezóně atakuje své kariérní maximum v žebříčku ATP. Nejvýše se Halys podíval na 61. pozici na kterou mu schází aktuálně deset míst. Halyse čeká v úvodním duelu nepříjemný Escoffier, v druhém kole by mohl narazit na talentovaného Shelbayha, který je produktem Toniho Nadala a „rodinné“ akademie na Mallorce. V turnajovém pavouku lze najít také další kvalitní a známe hráče. Osobně jsem velmi zvědavý na výkon Cressyho, který v letošním roce na challengeru startuje vůbec poprvé. Cressy má otřesnou formu, prohrál letos třiadvacet zápasů ze třiatřiceti odehraných, v červnu ukončil desetizápasovou šňůru proher porážkou Galana, na US Open vypadl v kvalifikaci s De Loorem. Američana navíc nečeká v prvním kole nic jednoduchého, vyzve jej nadějný krajan Nava. Mladý Američan prošel z kvalifikace až do finále challengeru ve Stanfordu, následně úspěšně zvládl kvalifikaci na US Open a v úvodním kole poměrně slušně trápil Ruuda, ten jej zlomil až v tiebreaku čtvrtého setu.

Poměrně těžký los schytal do prvního kola bývalý hráč TOP10 Pouille. Čtvrtfinalista z roku 2021 odehraje první zápas od konce června, v úvodním kole jej čeká krajan Lestienne. Ten po titulu ve Stanfordu vyletěl v prvním kole turnaje ve Winston Salemu s Koepferem, výhru nepřidal ani na US Open kde jej v úvodním představení vyřadil Altmaier. Obecně forma Lestienna je velmi zajímavá, od čtvrtfinále v Surbitonu prohrával téměř každý zápas, následně zázračně vyhrál challenger a poté opět prohrál oba dva zápasy do kterých nastoupil. S bilancí 14/23 je tak poměrně zázrak, že dokázal vyhrát v letošní sezóně alespoň nějaký titul. Jak Pouille tak Lestienne jsou za mě hodně těžko tipovatelní, jeden nehrál přes 2 měsíce, druhý vyjma jeden týden předvádí opravdu tragické výkony.

Ze známějších hráčů se v Rennes představí Broady, ten úvodní duel sehraje s Bergsem. Broady v Rennes startuje potřetí v kariéře, v roce 2018 došel do semifinále, v roce 2021 zase do čtvrtfinále. Broady má však poměrně solidní formu, na posledních třech challengerech došel vždy do semifinále, naposledy jej překvapivě vyřadil ve dvou setech Bellucci v Cassis. V tomto duelu by však Brit měl být favoritem, Bergs to má v hale letos 1/5, na US Open v kvalifikaci neuhrál s Cazauxem ani set. V Rennes se představí také domácí „komediant“ Moutet, semifinalista z roku 2019. Moutet v letošním roce pouze dvakrát došel do čtvrtfinále. Konkrétně to bylo na antuce v Bordeaux v polovině května a na travnaté Mallorce koncem června. Od té doby překvapil snad pouze v Cincinnati, kde přes Arnaldiho s Altmaierem prošel do hlavní soutěže, na US Open ve třech setech nestačil na Murrayho. Moutet úvodní zápas odehraje s kvalifikantem, následně by si mohl zahrát buď s Cressym, nebo s Navou. Osobně jsem na Navu hodně zvědavý, na US Open hrál opravdu skvělý tenis a bude pro něj hodně těžké se po tak dobrých výkonech na domácí půdě naladit zpět na svět méně prestižních challengerů v Evropě. Nava to má navíc v hale letos 0/5, celkově 16/14 a je evidentní, že tenis pod uzavřenou střechou není úplně tak jeho šálek čaje, navíc Cressy do prvního kola není nic příjemného.

O pár set kilometrů na východ odstartuje antukový challenger v polském Štětíně. Turnaj utrpěl na poslední chvíli poměrně velké ztráty. Odhlásili se Ramos-Vinolas, Marterer, Zapata Miralles i nasazená jednička Carballes Baena, místo toho zaskočil Choinski, který se utká v prvním kole s Kopřivou. Nasazená dvojka a pravděpodobně největší favorit turnaje je Argentinec Pedro Cachin. Cachin v červenci získal svůj první titul na okruhu ATP v Gstaadu a od té doby se poměrně slušně trápí. V Kitzbuhelu nestačil na Djereho, v Hamburku na Davidoviche Fokinu, na US Open jej v prvním kole vyřadil pozdější semifinalista Shelton a minulý týden v Seville padl v kurzu 4,12 s Hemerym. V úvodním kole si Cachin zahraje s dvacetiletým Španělem Rinconem, který je letos na challenger tour poměrně úspěšný. Španěl si zahrál semifinále v San Benedettu, Tampere, San Marinu či na Mallorce a vyslal jasný signál, že je třeba s ním na turnajích nižší úrovně počítat. Velmi důležitá zde bude také motivace Cachina. Přece jen se jedná o hráče TOP80 a challengery nemusí být až tak jeho šálek čaje. Na druhou stranu Cachin nefiguruje v přihláškách na turnaje v příštím týdnu a měl by startovat až v říjnu v Šanghaji, čili je zde potenciál na to, aby se snažil uhrát co nejlepší výsledek na turnaji, kde je ta konkurence trošku hratelnější. Ve Štětíně bude startovat také sázkařská legenda Coria, ten úvodní duel sehraje s kvalifikantem. Na Coriu bych osobně nevsadil ani zlámanou grešli, vloni tady vyletěl ve dvou setech s Brancacciem v kurzu okolo 1,3, minulý týden v Janově schytal 0:6 3:6 od Vavassoriho. Mimo Coriu se můžeme těšit také na „bojovníka“ Gastona. Francouzský tenista se letos zapsal mezi absolutního tenisového boha fér play když ve Veroně skrečoval Trungellitimu za stavu 6:3 2:6 2:5 a matchballu. Od té doby však Gaston prošel kvaldou na US Open, tam si zahrál druhé kolo s Djerem a následně v Seville minulý týden odehrál poměrně vyrovnané utkání s pozdějším vítězem Carballesem Baenou v semifinále. Úplně si netroufnu říct, co po slušných dvou týdnech hodlá Gaston předvést, svůj úvodní zápas sehraje s českým zástupcem Kolářem, který ve Štětíně v roce 2021 vyhrál titul, tehdy svůj premiérový z challengerů. Asi bych se vůbec nebál sázky na Koláře, u něj je jistota, že nevypustí nikdy ani zápas, totéž se o Gastonovi říct nedá.

Z TOP100 se v Polsku představí také Shevchenko. Ruský mladík letos vyhrál dva challengery, na Masters v Madridu došel z kvalifikace do třetího kola kde vzal set Medveděvovi a předtím porazil Lehečku, v Římě seknul Baeze a do tří setů šel také se Sinnerem. Od té doby je to však z rakety Shevchenka poměrně slabší, maximem bylo osmifinále ve Washingtonu kde porazil Kordu s Cressym, minulý týden prohrál s Tsengem v Janově a přetím se už trápil tři sety se Serafinim. Semifinalista z loňského roku odstartuje proti Sachkovi. Mezi favority turnaje lze zařadit mimo Cachina také Munara. Španěl si určitě bude chtít spravit chuť z minulého týdne kde jej kurzu téměř 5 vyřadil v prvním kole Giannessi. Munar první duel sehraje s kvalifikantem. Podobně odehraje první zápas také bývalý hráč TOP40 Pedro Martinez, který nyní díky svému postavení objíždí challengery. Martinez však na svůj první titul roku stále čeká, nedávno v Como nestačil ve finále po obratu na Seybotha Wilda, v Seville jej minulý týden vyřadil Ymer ve druhém kole.

Nižší kategorie challengerů v Guanzhou a Santa Cruz jsou již hůře obsazeny. V Číně je nasazenou jedničkou O’Connell, který je jasným favoritem turnaje. Australan je hráč TOP100, aktuálně je kariérním maximum v podobě 53. pozice v žebříčku ATP, v neděli vyhrál titul na challangeru v Šanghaji a to zcela s přehledem bez ztráty setu. Papírově nejlepším soupeřem je pro Australana Polmans, který je až na konci druhé stovky žebříčku ATP. Trošku může sázkaře lákat tip proti O’Connellovi, osobně si však myslím, že má Australan prostě slušnou slinu a vyhraje i další challenger v dalším herním týdnu. Navíc v Guangzhou to může mít O’Connell opět velmi jednoduché, konkurence na turnaji je spíše podprůměrná a v pavouku nevidím nikoho, kdo by jej při jeho standardním výkonu měl porazit.

Velmi podobně vypadá také challenger na antuce v Santa Cruz kde je nasazenou jedničkou Juan Manuel Cerundolo, aktuální 91. hráč světa. Cerundolo má však trošku těžší konkurenci, v pavouku figuruje Tirante, Darderi, Ugo Carabelli, Dellien či Navone, což jsou hráči, kteří jej přehrát za určitých okolností můžou. Osobně mírně favorizuji také Comesanu, který to má letos na antuce 43/15 a vyhrál dva antukové challengery.

By Václav Prokůpek

Podnikatel v oblasti médií, investic a sportu, trenér, redaktor a komentátor, krizový manažer, účastník Rallye Paříž - Dakar 1995

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *