KEY BISCAYNE, FL - MARCH 30: Janko Tipsarevic of Serbia returns a shot against Juan Martin Del Potro of Argentina during day eight of the Sony Ericsson Open at the Crandon Park Tennis Center on March 30, 2009 in Key Biscayne, Florida. (Photo by Clive Brunskill/Getty Images)

TENIS

ATP ROTTERDAM – TVRDÝ P.

Tenisové fanoušky čeká v tomto týdnu první větší turnaj od lednového Australian Open, hrát se bude tradičně na pětistovce v Rotterdamu. Tamní halový podnik je tradičně velmi slušně obsazen a představí se v něm hned čtyři členové elitní světové desítky. V akci bude čerstvý grandslamový šampion Jannik Sinner, v Nizozemí bude startovat také nekorunovaný král „dvěstěpadesátek“ Andrey Rublev a těšit se můžeme na Holgera Runeho či Huberta Hurkacze.

Jannik Sinner - tenis

ABN AMRO Open, rovněž známý jako Rotterdam Open, nebo také ABN AMRO World Tennis Tournament (název se používal do roku 2021) je mužský tenisový turnaj probíhající každoročně na hardových kurtech v rotterdamské Ahoy aréně. Tento podnik patří do série třinácti turnajů z kategorie ATP 500. Vítěz si tedy odnese pět set bodů do žebříčku ATP a letos k tomu dostane také příjemných 399,215 EUR, v přepočtu tedy něco deset miliónů korun českých.

Povrch a míče.

Kdybychom vycházeli z dostupných dat za poslední dva roky tak lze konstatovat, že Rotterdam patří mezi nejpomalejší halové podniky na světě. Čísla za poslední dva ročníky hovoří takto:

71,4% vyhraných míčů po prvním podání
78,9% vyhraných gamů na servisu hráče
0,51 es na game
0,19 tiebreaků na set

Mezi posledními vítězi nenalezneme vyloženého servismana. V roce 2023 triumfoval Medveděv poté, co přehrál ve finále Sinnera. Rok předtím slavil Auger Aliassime, v sezóně 2021 triumfoval Rublev a předtím dva tituly po sobě získal Gael Monfils. Pročetl jsem si pár vyjádření hráčů v z minulosti a většina z nich se shoduje na tom, že podmínky v Rotterdamu jsou pomalé.

De Minaur řekl „Kurt je velmi pomalý, těžký, je třeba hrát chytře a počítat s velkým množstvím výměn“. Zverev ku příkladu řekl „Podmínky se v Rotterdamu hodně změnily, pravděpodobně v budoucnu změním tento turnaj za jiný“. Komentátor jedné ze sportovních stanic Barry Cowan naopak uvedl, že je zde určitá diference mezi centrálním dvorcem a dvorcem číslo jedna. Hlavní kurt označil jako medium/slow a kurt číslo jedna jako medium/fast.

V zásadě se tedy historicky jedná o velmi pomalý krytý kurt. Ředitel Krajicek uvedl již v roce 2021 že se pokusí podmínky mírně zrychlit. Nicméně když se podívám na statistiku vyhraných bodl po prvním podání v letech 2021, 2022 a 2023 zjistím velmi rychle, že se tato změna spíše nestala. V roce 2021 hráči vyhráli 71,8% míčů po prvním podání a v roce 2023 to bylo 71,7%, čili skoro totéž.

Na základě dat z letošní kvalifikace se však zdá, že jsou podmínky rychlejší. Většinou je třeba brát kvalifikační statistiky trošku s rezervou, přece jen v kvalifikaci startují kvalitativně horší hráči než v hlavní soutěži a mají po servise horší čísla. ALE v Rotterdamu je to přesně naopak. Po odehrání 12ti duelů s celkovým počtem 1008 odehraných míčů se statistika vyhraných fifteenů po prvním servise zastavila na čísle 73,7%, což je o 2% více, než tomu bylo v loňském roce. Že by vedení turnaje navázalo na své sliby z roku 2021 a opravdu nakonec kurty zrychlili? Uvidíme.

Turnajový pavouk.

Letošní podnik v Rotterdamu je velmi solidně obsazen a můžeme se těšit na nejeden kvalitní duel. Lídrem herního pole je šampion z Australian Open Jannik Sinner. Bude velmi zajímavé sledovat Sinnera v letošní sezóně. Mladá italská puška se nyní nachází v diametrálně odlišné pozici a má na bedrech velká očekávaní jednak od sebe, ale také od tenisových fanoušků. Jeho soupeři budou bojovat o to, aby Sinnerovi sebrali vítr z plachet a pro Jannika bude velmi těžké udržet si svou formu a herní kvalitu. Hned na úvod turnaje v Rotterdamu čeká Itala domácí Van De Zandschulp což je hráč, kterého úplně nepotřebujete potkat v hale po několikatýdenní herní přestávce a prvním ostrém zápasu od Australian Open. Tenisté se utkali pouze jednou a bylo to právě letos v Melbourne. Sinner vítězil po setech 6:4 7:5 a 6:3 což je výsledek, na kterém Nizozemec může stavět a určitě není bez šance na mírně dramatický průběh zápasu. Sinnera nečeká odpočinek ani v případném osmifinále kde vyzve jednoho z dvojice Monfils/Shapovalov. No a pokud se Ital podívá mezi osmičku nejlepších, čeká jej buď Borna Čorič, nebo Alex Bublik. Sinner je velkým favoritem pro postup mezi poslední osmičku, ale nebude to mít vůbec jednoduché.

Sinner navíc v Rotterdamu bojuje o vylepšení kariérního žebříčkového maxima.Tím že Medveděv neobhajuje loňský triumf přijde o 500 bodů a pokud Sinner získá titul vystřídá Medveděva na pozici světového hráče číslo 3.

Tip na první čtvrtfinále: Jannik Sinner vs. Alex Bublik

Ani druhý nasazený Andrey Rublev pravděpodobně při pohledu na turnajový los neskákal štěstím do vzduchu. Vítěze ročníku 2021 čeká na úvod kvalifikant Bergs, v osmifinále by však Rubleva mohl vyzvat Američan Cressy či Auger Aliassime, právě tito dva hráči mají na starost jeden ze zajímavých důvodů úvodního kola. Pokud Rublev přejde přes nástrahy úvodních dvou duelů, ve čtvrtfinále jej může vyzvat hned několik hráčů. Máme zde bývalého hráče TOP10 Goffina, který do prvního kola vyfasoval talentovaného Chorvata Prižmiče a klidně může prohrát. Druhá pikantní dvojice je tvořena Sebastianem Kordou a jeho vyzyvatelem De Minaurem. Zejména pro Kordu bude důležitá rychlost kurtů. Pokud se potvrdí data z kvalifikace a kurty budou opravdu letos mírně rychlejší, měl by proti obranáři De Minaurovi šance vyšší než v případě, že kurty budou pomalé jako loni. Už to, že De Minaur za poslední dvě účasti prošel vždy do čtvrtfinále hovoří něco o tom, jak jsou kurty reálně rychlé. Rublev je samozřejmě favoritem na postup do čtvrtfinále na rychlých kurtech i na pomalých kurtech. U De Minaura se trošku bojím toho, že jej rychlejší kurty mohou značněji potrápit a pokud Korda bude hrát alespoň trošku k světu, může De Minaura vyřadit ihned na úvod.

Tip na druhé čtvrtfinále: Sebastian Korda – Andrey Rublev

Třetí nasazený Holger Rune nedávno ukončil poměrně krátkou spolupráci s trenérem Luthim a matka hvězdného Dána označila Luthiho jako špatnou volbu. Oficiálním důvodem je neslazení časových možností Runeho a Luthiho, neoficiálně si můžeme myslet to, co si osobně myslím už delší dobu. Rune je jednoduše specifický hráč a v jeho týmu vydrží opravdu málokdo, zejména pokud zde má hlavní slovo stálého jeho matka. Rodinné vazby v profesionálním sportu mohou a nemusí fungovat, konkrétně u Runeho se domnívám, že matka byla je a bude velkou brzdou jeho kariéry. Podobně bych to viděl třeba i u Bena Sheltona, jeho otec prostě není stavěn na profi okruh. Runeho čeká na úvod nepříjemný Safiullin a vůbec bych se nedivil, kdyby tento zápas Dán prohrál. Forma Runeho je hodně diskutabilní, zahrál si sice finále v Brisbane, ale následně zde máme výbuchy s Cazauxem či naposledy s Čoričem v Montpeliier kde Rune navíc za stavu 3:6 1:4 zápas skrečoval. Na Rotterdam nemá Dán ani moc dobré vzpomínky, vloni v osmifinále skrečoval duel Brouwerovi. Pokud Rune na úvod přejde přes nepříjemného ruského soupeře, utká se ve druhém kole pravděpodobně s Shevchenkem či Zhangem. Případné čtvrtfinále by pak Rune mohl odehrát s Grigorem Dimitrovem. Bulharský tenista má poměrně hratelný los a měl by se postupně utkat se Sonegem či s Fucsovicsem/Marozsanem. Co se Runeho týče, tomu já osobně vůbec nevěřím a myslím si, že skončí ještě před branami čtvrtfinále.

Tip na třetí čtvrtfinále: Grigor Dimitrov – Roman Safiullin

Čtveřici nasazených uzavírá Hubert Hurkacz, toho bohužel vyfasoval do prvního kola český tenista Jiří Lehečka. Plusem pro Lehečku je fakt, že Hurkaczovi to v Rotterdamu moc nejde. Polský tenista zde startoval v minulosti čtyřikrát a nikdy v Ahoy aréně nevyhrál více než jeden zápas. Zajímavé je také to, že Hurkacz při každém úvodním duelu v Rotterdamu hrál minimálně jeden tiebreak. O polském tenistovi se dá říct, že letos hraje asi to co by měl. Na Australian Open došel čtvrtfinále kde hrál navíc pět setů s Medveděvem, v Marseille vypadal hodně neomylně až do chvíle, kdy jej z kurtu vystřílel pozdější vítěz Humbert. Já osobně bych však tuto Humbertovu výhru nebral až tak moc vážně, Francouzi jsou na francouzských halových podnicích výrazně lepší než jinde na světě a Humbert po titulu může snadno vyhořet. Ostatně Humbert se z útlumu probral až někdy na konci loňského roku. Lehečka to bude mít s Hurkaczem velmi těžké a opět bude důležité, jak rychlé budou místní kurty. Hurkacz má aktuálně asi nejlepší servis na světě a Lehečkovi ti servismani moc nevoní. Český hráč startoval stejně jako jeho příští soupeř v Marseille a už v prvním kole jej téměř vyřadil Goffin který nedopodával zápas. Bez zisku setu se loučil v duelu s Rinderknechem. Lehečka je po prvním kariérním titulu v Adelaide trošku vláčný a osobně bych od něj ještě pár týdnů nic moc nečekal až do chvíle, kdy si všechny ty emoce sednou.

Pokud si Hurkacz s Lehečkou poradí, bude jej čekat v osmifinále buď domácí Griekspoor, nebo italský tenista Musetti. Potenciální čtvrtfinále by Polák mohl odehrát buď s čerstvým vítězem z Marseille Humbertem, já osobně se spíše přikláním k duelu s Ruusuvuorim, tedy pokud si Humbert nepřiveze svou fazónu s Marseille kde absolutně nadpozemsky podával a trefoval vše na co sáhl. Pokud by byly podmínky na kurtech v Rotterdamu opravdu pomalejší, je třeba počítat i s Davidovichem Fokinou. Španěl sice poslední dva ročníky skončil v úvodním kole, nicméně v roce 2022 jej ve třech setech vyřadil Tstitsipas a vloni rovněž ve třech sadách Medveděv. Letos má Fokina hratelný los v podobě Struffa a určitě může v Rotterdamu postoupit do pozdější fáze turnaje.

Tip na čtvrté čtvrtfinále: Hubert Hurkacz – Davidovich Fokina

Celkový vítěz.

V Rotterdamu je velmi těžké tipovat celkového vítěze turnaje. Na jednu stranu zde máme favorita číslo jedna Sinnera, nicméně Ital se představí poprvé od Australian Open kde získal svůj premiérový grandslamový titul a historie ukázala, že takoví hráči mohou mít následně trošku zatmění. Ostatně když vyhrál Alcaraz US Open roku 2022, do konce roku si nezahrál ani jedno finále a první titul přišel až následující rok v únoru kdy triumfoval na antuce v Buenos Aires. Zajímavě se mi zde jeví potenciální tip na Andreye Rubleva. Ruský tenista je vítěz tohoto podniku z roku 2021, je mu prakticky jedno, zda jsou kurty rychlejší nebo pomalejší, má na oko sice těžký los, ale jeho možní soupeři jsou hodně z formy. Pokud by Rublev došel do semifinále, nemusí narazit ani na Runeho a případné finále by dle papírových předpokladů měl odehrát právě se Sinnerem. Nicméně Itala čeká Zandschulp, teoreticky Shapovalov či Monfils, pak zde máme Bublika a případně Hurkacze což jsou hráči, kteří prostě Sinnera na dva vítězné mohou vystřílet, navíc nad formou Itala po životním úspěchu už z principu visí otazník.

Kdybych si tedy měl tipnout vítěze letošního podniku v Rotterdamu, můj tip bude Andrey Rublev.

By Václav Prokůpek

Podnikatel v oblasti médií, investic a sportu, trenér, redaktor a komentátor, krizový manažer, účastník Rallye Paříž - Dakar 1995

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *