Sportovní svět zažívá přímo neuvěřitelný boom ženského fotbalu. A to nejen ve světě, kde se obrovské popularitě těšilo mistrovství světa v ženské kopané. Ale i u nás. Kdo by nesledoval, že SK Slavia Praha postoupila do základní skuupiny Ligy mistryň. A ba co více, nakonec v této skupině remizovala s jedním z nejlepších celků skupiny – Olympique Lyon!
Jenže vše má dvě strany mince, čím větší popularita, tím více je také zapotřebí peněz. V dnešním profesionálním světě to prostě jinak nejde. V sousedním Německu je ženský fotbal ještě o tak dvě až tři výkonnostní třídy výše, mají tam mistryně světa, vítězky Ligy Mistrů, ale mají tam také problémy. Předseda představenstva jednoho z nejlepších ženských fotbalových celků Eintrachtu Frankfurt Axel Hellmann od Německého fotbalového svazu DFB požaduje rychlou akci – chce urychleně rozšířit ženskou Bundesligu.
Přes všechny rekordy v návštěvnosti, přes veškerou v německém ženském fotbalu je Bundesliga žen v letošní sezóně také pravidelně důvodem k obavám. V této soutěži je totiž velký výkonnostní rozdíl a o Ligy mistryň hrají tak tři až čtyři celky, zatímco ostatní týmy paběrkují. Výkonnostní rozdíly jsou obrovské, což nakonec vedlo k tomu, že do čtvrtfinále Ligy mistryň se nedostal ani jeden německý klub.
Axel Hellmann, mluvčí představenstva Eintrachtu Frankfurt, je také kritický k vývoji – a rád by zvýšil velikost ligy. „Musíme se velmi rychle dostat do ligy se šestnácti kluby, tedy minimálně, A je nutné také udělat více pro profesionalizaci ženské bundesligy, která by mohla zahrnovat minimální platy, ale také platový strop,“ řekl Hellmann v rozhlasové stanici Frankfurter Rundschau a sportovní manažer dodává: „Časový horizont osmi až deseti let pro nárůst v Bundeslize je příliš dlouhý pro mezinárodní dynamiku trhu. Musíme oslovit větší publikum. Protože pak by měly šanci stát se mistry i SC Freiburg, Werder Brémy nebo třeba někdo jiný, včetně Eintrachtu Frankfurt.“
Od roku 2014 vyhrály Bundesligu žen Bayern Mnichov a VfL Wolfsburg všechny národní mistrovské a pohárové tituly. Hellmann nemluví o budoucnosti, vyzývá k rychlé akci: „Časový horizont osmi až deseti let pro nárůst ženské Bundesligy je na mezinárodní dynamiku na trhu až příliš dlouhý. Celkový vývoj nejde dost rychle pro ženský fotbal v Německu i v celé Evropě. Pokud německý ženský fotbal rychle nezareaguje, stane se tréninkovým trhem pro větší ligy.
Například v Anglii a v USA se už ženské profesionální fotbalové ligy oddělily
od národní asociace, vydělávají velké peníze z reklam a televizních práv. V těchto zemích totiž už nejen podle manažera ženského Eintrachtu Frankfurt pochopili, že ženské profesionální hvězdy a kluby se svými finančními požadavky přibližují mužským protějškům.“
Šéfové ženské Bundesligy jsou si jistí, že za deset let budou mít přesně stejný tabulkový obrázek pro muže a ženy, protože výkon v ženském fotbale pak bude zcela záviset na mužském fotbale.
Manažer Eintrachtu Frankfurt říká: „Ani příjmy z Ligy mistryň nemohly pokrýt naše náklady na ženské fotbalistky. Změnit. Příjmy sotva pokryly výplaty. V Lize mistryň alespoň v sousedním Německu nevyděláte v ženském fotbale žádné peníze.
A řešení od manažerů ženské Bundesligy? Buď se musí vytvořit samostatná Asociace ženského fotbalu, oddělená od té mužské, pokud možno se musí alespoň oddělit ženské bundesligové soutěže od Německé fotbalové asociace DFB.
Co si z toho můžeme vzít my? Nebude dlouho trvat a ženský fotbal se vyrovná tomu mužskému. Se vším všudy. I s astronomickými příjmy pro ty nejlepší hráčky.
Přeložil Václav Prokůpek
Použitý zdroj: