UEFA od sezóny 2024/2025 kompletně mění formát evropských soutěží, tedy Ligy mistrů, Evropské ligy i Evropské konferenční ligy. A tak letošní ročník je posledním, ve kterém máme možnost sledovat evropské poháry v dlouhodobě zavedeném formátu.
Liga mistrů, Evropská liga, ale i Evropská konferenční liga bude od příští sezóny hrána v naprosto jiném formátu. Jedná se o zásadní změnu, asi největší od sezóny 92-93, kdy došlo ke změně z vyřazovací soutěže na stávající. Změna je mimo jiné realizována proto, aby odradila evropské velkokluby od touhy vytvořit si vlastní soutěž. UEFA (což se ale asi nepodaří – pozn. autora) je od začátku proti jakékoliv další soutěži mimo její režii, snahu klubů vytvořit Superligu razantně odsoudila, nicméně zároveň s ohledem na vnímaný tlak rozhodla o změně formátu evropských soutěží tak, aby uspokojila zájmy velkých evropských týmů, které by pak do Supeligy nechtěly (to se jim ale asi nepodaří – pozn. autora). Zdá se, že to nebude nic platné, protože ačkoliv tu máme nový formát evropských soutěží, Superliga se postupně formuje a současné zprávy naznačují, že superligová soutěž skutečně vznikne a přiláká zájem evropských týmů (zájem totiž už projevily týmy jako PSV, Feyenoord, Benfica nebo Porto) a zakládajícími členy by měli být španělští giganti FC Barcelona (té navíc hrozí vyloučení ze španělsk= ligy na tři roky kvůli porušení finančních pravidel) a Real Madrid.
Jak bude vypadat nový formát Ligy mistrů? Změn bude hned několik. Jednak dojde k rozšíření počtu týmů, kdy ze stávajících 32 se počet navýší na 36. Nová místa jsou přidělena následovně – dvě místa pro nejlépe postavené soutěže v minulé sezóně (tedy ty soutěže, které získají nejvíce bodů do koeficientu), 1 místo pro 3. tým ligové soutěže, která je v žebříčku UEFA na 5. místě, a 1 místo půjde do kvalifikační cesty pro mistry. Touto cestou do hlavní fáze procházely čtyři týmy, ale dle nového formátu to bude pět týmů. Místo nemůže získat tým z 10 nejlepších lig, protože jejich mistři neprocházejí kvalifikací.
Kromě toho se bude hrát takzvaným švýcarským modelem, kdy se bude hrát ligovým formátem (tedy klasická tabulka). Na začátku ročníku proběhne tradičně los, kde budou týmy rozděleny do čtyř výkonnostních košů. V nejvyšším koši bude předešlý vítěz Ligy mistrů a osm klubů dle nejlepších koeficientů. Automaticky tedy neplatí, že budou v prvním koši ligoví mistři a vítěz Evropské ligy. Kluby v dalších koších budou rozřazeny dle koeficientu. Každý tým bude následně hrát 8 zápasů – 4 doma a 4 venku, přičemž se utká s osmi různými soupeři (dva z každého výkonnostního koše). Žádný klub nebude v rámci úvodní fáze hrát s jedním soupeřem doma i venku. Obecně platí, že kluby ze stejné země nebudou losovány proti sobě, ale aby nedošlo k patové situaci při losu, výjimka platí v případě zemí, které budou mít v Lize mistrů větší počet zástupců (tedy pět nebo více).
Postup do vyřazovací části bude realizován dle následujícího klíče. Nejlepších 8 týmů v tabulce postoupí rovnou do osmifinále, týmy na pozicích 9 až 24 se utkají v prvním vyřazovacím kole. Pozice 25 až 36 jsou z Evropy vyřazeny. Zásadním rozdílem je, že po úvodní fázi nedochází k sestupu týmů z Ligy mistrů do Evropské ligy. Jakmile tým vypadne, jeho evropská cesta je u konce. Z prvního vyřazovacího kola postoupí 8 týmů do osmifinále, čímž je osmifinálová 16 uzavřena. Pak už se bude hrát formátem, který známe dnes – osmifinále, čtvrtfinále a semifinále tradičně na dva zápasy, finále na jeden zápas s předem známým místem konání.
Podobná změna formátu se týká také Evropské ligy a Evropské konferenční ligy. Opět se přechází na švýcarský model, počet týmů se rozšíří z 32 na 36. V Evropské lize se odehraje 8 zápasů skupinové (ligové) fáze, ale v Evropské konferenční lize pouze 6. O postup do osmifinále bude playoff, a v případě Evropské ligy opět platí, že nebude možné sestoupit o soutěž níž.
Změny se pochopitelně projeví také v hracím plánu. Zápasy Ligy mistrů a Evropské ligy se budou hrát od září do ledna, zatímco zápasy Evropské konferenční ligy se budou hrát od září do prosince. Každá ze tří klubových soutěží UEFA bude mít jeden exkluzivní zápasový týden, což znamená, že další dvě soutěže nejsou na tento týden naplánovány. Ve standardních týdnech se zápasy Ligy mistrů budou hrát v úterý a ve středu, zatímco zápasy Evropské ligy a Evropské konferenční ligy se budou hrát ve čtvrtek. V exkluzivním týdnu Ligy mistrů se zápasy Ligy mistrů budou hrát v úterý, středu a čtvrtek. V exkluzivním týdnu Evropské ligy se budou zápasy Evropské ligy konat ve středu a ve čtvrtek. V exkluzivním týdnu Evropské konferenční ligy se ve čtvrtek odehrají pouze zápasy Evropské konferenční ligy.
Důvod změny formátu je jasný, ten současný údajně přestal být atraktivní, zejména v posledních kolech skupinové fáze se stávalo, že favorité měli jistý postup a tak nasazovali béčkové sestavy a upřednostňovali ligové zápasy před těmi pohárovými. Důležitou a tou zásadní motivací jsou pochopitelně peníze. Víc zápasů (celkový počet zápasů v Lize mistrů a Evropské lize se zvýší ze současných 125 na 189), což znamená více peněz, přičemž největší kluby si vždy berou větší část výnosů z televizních práv.
Právě větší peníze by měly být motivací pro velké kluby, aby neměly tendence zakládat vlastní soutěže. Proti konceptu Superligy se ohradil i prezident UEFA Aleksander Čeferin: „UEFA jasně ukázala, že je plně zavázána respektovat základní hodnoty sportu a bránit klíčové principy otevřených soutěží. Kvalifikace zůstane založena čistě na sportovních výkonech a snít o účasti mohou všechny kluby.“ Právě tímto výrokem Čeferin narážel na koncept nové vznikající soutěže, který by měla být uzavřená, tedy kluby by jí mohly hrát každoročně bez ohledu na aktuální výkonnost.
Snaha UEFA o nalezení jakéhosi kompromisu zatím jaksi nevedla k úspěchu. Dle posledních zpráv je opět ve hře vytvoření nové soutěže v podobě Superligy. Proti tomuto kroku se sice ohradila i například anglická Premier League. Kolem tohoto tématu bude v následujících dnech ještě velké drama, které bude zřejmě doprovázeno i všelijakými hrozbami.
Použité zdroje: