FOTBAL

Gironě, fotbalovému klubu v nejvyšší španělské soutěži, se v poslední době nevídaně daří. Aktuálně je po osmnácti odehraných zápasech druhá o skóre za Realem Madrid. Přesto 47% vlastník tohoto katalánského klubu možná doufá, že se tým neumístí v TOP 4 La Ligy.

Erling Haaland - Manchester City - fotbal

Kdo by si býval pomyslel, že katalánský klub, kterým není Barcelona, bude tuto sezónu atakovat nejvyšší příčku La Ligy. Rozhodně by si to reálně nemohl myslet fanoušek Girona FC, týmu, který loni skončil na celkovém desátém místě a za vítěznou Barcelonou zaostal o 39 bodů.

Na začátku sezony si všichni mysleli, že je nebývalá forma Girony jen dočasnou záležitostí, a že španělskou nejvyšší fotbalovou ligu budou tradičně opanovat týmy jako je Real Madrid, Atlético Madrid nebo již zmíněná Barcelona obhajující loňský titul. Jsme však v podstatě v polovině sezony a Girona má stále stejně bodů jako aktuálně první Real Madrid. Podaří se jí vyhrát ligu? Na to je ještě brzy. Již teď je ale celkem jasné, že umístění Girona FC v první čtyřce La Ligy je při nejmenším pravděpodobné.

Umístění v nejlepší čtyřce La Ligy však kromě španělských týmů nepřeje i jeden anglický tým. O kterým tým jde a proč by neměl přát fotbalovému Davidovi porazit Goliáše?

Možná překvapivě úspěch nepřeje Manchester City, toliko „oblíbený“ tým, který třikrát za sebou dokázal ovládnout Premier League a ovládl též Premier League. Důvodem však není nějaká rivalita nebo neslušné vyjadřování Girony ve vztahu k Manchester City. Důvodem je naopak až přílišná spřátelenost. Gironu i Manchester City totiž vlastní stejná společnost, kterou je City Football Group Limited. Ta vlastní 100 % Manchesteru City a 47 % Girony. Vlastní také podíly v dalších klubech, například ve francouzském klubu Troyes nebo klubu MLS New York City. Jde tedy o úspěšnou holdingovou společnost s podíly v různých klubech.

Na první pohled se nejedná o problém, však proč by jedna společnost nemohla vlastnit více týmů a proč by se naopak nemohlo využívat synergií uvnitř skupiny, díky čemuž by se týmy přirozeně podporovaly a podporovaly se. Pokud se ale Gironě podaří kvalifikovat se do Ligy mistrů, Manchester City bude mít problém, a to kvůli pravidlům UEFA.

Nedávno zavedené pravidlo říká, že nikdo nesmí mít kontrolu nebo rozhodující vliv nad více než jedním klubem v klubové soutěži UEFA. Vlastnictví 47% podílu v Gironě společností City Football Group Limited je tedy problematické, pokud by se samozřejmě vlastnictví jednoho z těchto fotbalových klubů nepřesunulo na jinou společnost.

Již v sezoně 2017-2018 se v rámci Ligy mistrů řešilo vlastnictví dvou klubů stejnou společností. Kluby byly Red Bull Salzburg a Red Bull Lipsko – hádejte, kdo měl být stejným vlastníkem. Prošetřením se však zjistilo, že Salzburg je na Red Bullu v přiměřené míře nezávislým, neboť Red Bull přestal mít v Salzburgu kontrolní podíl a působil pouze jako sponzor.

Dá se situace ještě řešit ještě jinak? Vzhledem k tomu, že City Football Group Limited vlastní pouze 47 % akcií Girony a nikoli 100 %, museli by v případě, že se Girona kvalifikuje do Ligy mistrů, odstoupit členové představenstva Girony provázaní s City Football Group. Spolupráce mezi City Football Group a Gironou by musela být ukončena podobně, jako to udělal Red Bull se Selzburgem. Nemohly by mít žádné společné obchodní dohody ani využívat společné databáze hráčů či skautské zdroje. Nejvýznamnějším omezením by však byl zákaz přestupů hráčů mezi Gironou a ostatními kluby vlastněnými skupinou City Football Group až do září 2025.

V případě, že by se jak Girona, tak Manchester City kvalifikovaly do Ligy mistrů a City Football Group by byla nečinná, UEFA by upřednostnila klub, který se stane mistrem, a druhý klub by byl vyloučen, což je vzhledem k aktuálně páté příčce Manchester City v Premier League pro tento tým velmi nebezpečné. Pokud tak Girona bude pokračovat ve výjimečně dobrých výkonech, zatímco Manchester City nezíská svůj čtvrtý titul v Premier League v řadě, Girona by v Lize mistrů 2024/2025 dostala přednost.

Ve hře je pak ještě jedna varianta, která by byla pro City Football Group Limited a další holdingové společnosti bezesporu tou nejlepší.

S ohledem na exponenciálně rostoucí výdaje, které je třeba vynakládat k tomu, aby se (nejen) fotbalovému týmu dařilo, jsou týmy skupovány nadnárodními či zahraničními holdingovými skupinami, které drží, respektive vlastní několik týmů. Je tedy otázkou času, než by se obdoba toho, co právě sledujeme mezi Manchesterem City a Gironou odehrála mezi jinými kluby patřícími do téže holdingové skupiny. UEFA dané samozřejmě reflektuje, a tak není nereálné, že by došlo k vyřazení, nebo alespoň k úpravě pravidla, že nikdo nesmí mít kontrolu nebo rozhodující vliv nad více než jedním klubem v klubové soutěži UEFA. Na změnu pravidel, natož pak na včasnost změny, se ale nedá spoléhat.

By Václav Prokůpek

Podnikatel v oblasti médií, investic a sportu, trenér, redaktor a komentátor, krizový manažer, účastník Rallye Paříž - Dakar 1995

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *