FOTBAL
1. BULHARSKÁ LIGA
Bulharská nejvyšší fotbalová soutěž Parva liga má za sebou odehraných již patnáct kol. Schyluje se nám tu k zajímavému boji o titul, reálně se o něj může porvat hned pětice klubů. Na samotném vrcholu můžeme najít jeden velice sympatický klub, který ve své dlouholeté historii titul ještě nezískal. Je jím PFC Cherno More Varna a právě o tomto klubu si dnes něco povíme. Proč zrovna o něm? To hned zjistíte!
Mořská metropole Bulharska. Nádherné místo i co se týče cestovní. To je třetí největší město v Bulharsku, které nese název Varna a žije tu okolo 400 tisíc obyvatel. Na své si tu přijde spousta turistů, vyhlášené jsou především letní festivaly. K vidění je tam toho celá řada od delfinária až třeba právě po fotbal. Sídlí zde hned několik klubů v čele s PFC Cherno More Varna. Jak sám název klubu říká, tak město je obklopeno z velké části Černým mořem s krásnými plážemi.
Domácím svatostánkem Varny je Ticha s kapacitou okolo 8 tisíc diváků. Nic extra k pokoukání, ale hraje se tu kvalitní fotbal a to je hlavní. Velká škoda, že se nedotáhnul do konce projekt výstavby nového moderního stadionu pro 22 a půl tisíc diváků. Skončilo to pouze u projektu s vizuální modelizací, stadion vypadal na papírech opravdu krásně. Jenže už je to taky pěkných pár let zpět, konkrétně 8.
Důvod, proč píšu v názvu ,,Česká“ Varna je naprosto jednoduchý. V roce 1913 totiž tento klub založil významný český archeolog a rodák z Vysokého Mýta Karel Škorpil, který je v Bulharsku dodnes velice váženou osobností, ač už je téměř 80 let po smrti. Společně totiž se svým bratrem po úspěšných studiích vyrazili právě do Bulharska, kterému díky různým nálezům a zkoumáním dali jeho historii. Dokonce kousek od Varny leží malá vesnička nesoucí hrdě název Škorpilovci právě po českých bratrech. Do dnes se prý také místními používá slovní spojení ,,ty seš škorpil“ označující lidi, kteří se zajímají právě o vykopávky. Jednoduše řečeno když v Bulharsku řeknete Škorpil, všichni by měli vědět, že to znamená buď archeolog a nebo právě jméno ,,objevitele“ Bulharska. Ale to jen tak k osobě, která klub založila. Tehdy se klub jmenoval stejně, jak nynější název stadionu a řeky, která Varnou teče (Reka Tiča). Název Cherno More Varna si klub nese od roku 1962.
Varna se pravidelně umisťuje v horní části tabulky, většinou v rozmezí od 4. po 7.místo. Nejblíže zisku titulu byl v sezóně 2008/2009, kdy skončil na dosud historicky nejlepším umístění, když z toho byla třetí pozice se ztrátou devíti bodů na první místo. Letos i dle výkonů mužstva se klidně může stát, že zboří celou svojí historii a jednou provždy jí přepíšou. Ve hře o titul je pět klubů. Dokáže někdo zastavit Ludogorec Razgrad, který bral titul v posledních dvanácti sezónách? Zajímavostí také je, že před Razgradem bral titul kdysi velice slavný Litex Loveč, jehož sláva je od vyhazovu z ligy v roce 2015 v trapu a klub se potácí na spodu druhé ligy. Ano, ten Litex Loveč, který před pár dny dokázal právě Varnu vyřadit po výsledku 1:0 z domácího poháru a dal vzpomenout alespoň částečně na svá zlatá léta. I přes různá klopýtnutí má Varna skvělou a hlavně věrnou fanouškovskou základnu již mnoho let. Na nějaký úspěch čekají už 8 let, před 8 lety dokázali ovládnout jak domácí pohár, tak následně i superpohár. Zvítězit v domácím poháru se Varně podařilo celkem šestkrát. Když zůstanu u těch fanoušků, tak ukázka věrnosti a důvěry spočívá hlavně v tom, jak se klub k příznivcům chová. Varna se pravidelně účastní různými způsoby právě komunitním a sociálním aktivitám ve městě, je v neustálém kontaktu s fanoušky a to i na sociálních sítích. Pro klub má slovo fanoušků velký význam a platí to i opačně. Tak nějak by to mělo vypadat a fungovat všude, takto je to za mě značka ideál!
The Sailors, jak se klubu přezdívá podle jeho hlubokého propojení na trase klub x místní komunita, má nelítostnou a dlouhodobou rivalitu s Lokomotivem Plovdiv. Zápasy mezi Varnou a Plovdivem jsou vždy velmi očekávané. Často to vře i mezi příznivci obou táborů díky vášnivým projevům a různým nadávkám. Klubu vládne modrobílá barva, ve které se kdysi objevil i jeden z vůbec nejlepších bulharských hráčů historie Dimitar Berbatov, který prošel velkými kluby napříč nejlepšími soutěžemi v Evropě. To dokládá i další fakt, že umí skvěle pracovat s mládeží a akademii mají na velice vysoké úrovni. Přece jen pár reprezentantů vychovat dokázali a Berbatov je jen takovým zlatým hřebem celého snažení tohoto milého klubu.
Všechny úspěchy a i nynější postavení v tabulce se kromě trenérů a hráčů, ke kterým se za chvíli dostanu, vážou také na onoho týmového ducha, na kterém si celý klub zakládá. V klubu musí být vždy dobrá parta a nálada a taky tomu tak je. Velice přátelský klub s přátelskými fans. Navíc má i svou školu pro svojí akademii dělanou tak, aby hráči měli nejen dostatek času na trénování a zdokonalování se, ale aby zároveň byli i vzdělaní. Když to zjednoduším, tak Cherno More Varna si nedělá jméno čistě jen na hřišti, ale i právě mimo něj, proto to tak dokonale funguje. Zisk titulu je to, po čem nyní všichni touží a věřím tomu, že se nenajde moc lidí, kteří by jim tento úspěch nedopřáli. Je to klub, ze kterého by si mohlo vzít nespočet jiných po celé Evropě příklad, že jde dělat fotbal kvalitně, aktivně a spolehlivě i když nemáte bůhví jak moc peněz. Jde to totiž i po skromnu.
Odhadovaná hodnota hráčského kádru je necelých 200 milionů korun. Největší nadějí s nejvyšší cenovkou je 23 letý pravý bek Viktor Popov, který si již pomalu podmaňuje i pravou stranu obrany v národním týmu. Spolehlivý obránce, který má pro světový fotbal jen jednu nevýhodu a tou je za mě to, že není ale vůbec produktivní. Směrem dozadu je to ovšem nadstandardní plejer. V klubu působí spousta odchovanců či hráčů, kteří pospolu hrají už delší čas.
Kapitánem mužstva je ovšem ten nejzkušenější z celého týmu, 34 letý defenzivní záložník či případně i stoper Daniel Dimov, který za Varnu kroutí již sedmou sezónu. Část kariéry strávil v Levski Sofia nebo v Turecku. Varnu si ale zamiloval. Stabilně patří do základní sestavy a letos to pro něj vypadá na nejúspěšnější sezónu kariéry co se týče individuálních čísel, jelikož se tento sváteční střelec v sezóně prosadil již dvakrát.
Opomenout nesmím ani novou jedničku v reprezentační brance, 24 letého Ivana Dyulgerova, odchovance Varny. Vypracoval se vynikajícím způsobem, cesta přes něj do brány v klubu nevede a nyní to vypadá, že na dlouhou dobu zavře místo i u národního týmu. Letos prozatím dokázal v šesti případech vychytat nulu, nejvíce si ale musí cenit nuly proti Ludogorci, kde Cherno More dokázalo zvítězit 1:0.
Přece jen se najde ještě jeden zajímavý hráč. 29 letý reprezentant a střelec Atanas Iliev, který letos ve 14 utkáních zaznamenal prozatím sedm vstřelených branek. Do Varny se vrátil v loňské sezóně po devíti letech strávených v Montaně, Botev Plovdivu a italském Ascoli a patří k důležitým hráčům týmu. Společně s dalšími čtyřmi hráči prozatím kraluje tabulce střelců Parva Ligy.
Trenérem Varny je 55 letý Ilian Iliev, který zároveň nově povede i bulharskou reprezentaci, kde bude mít k dispozici svého stejnojmenného syna, kterému je 24 let a též Cherno Morem prošel. Nyní působí na hostování v řecké nejvyšší lize a daří se mu právě i v reprezentaci. Trenér Iliev má za sebou skvělou hráčskou kariéru, kde vystoupal až do Benfiky Lisabon či AEK Atény. Kariéru započal právě ve Varně a s hrdostí se jí tam na sklonku kariéry vrátil i ukončit. Jako hlavní kouč vedl Varnu dva roky ihned po ukončení kariéry. V sezóně 2017/18 se vrátil a působí tady do dnešního dne. Ve městě je váženou osobou, kterou mají lidé ve svém srdci. Sezónu od sezóny klub a hráče stále více posouvá směrem vzhůru. Letošní sezóna by mohla být ta průlomová!