FOTBAL
1. ANGLICKÁ LIGA
Na nejvyšším levelu v dnešním fotbalovém světě zbývá už jen málo hráčů, kteří by svou kariéru zasvětili jedinému klubu a Jamie Vardy se řadí mezi ně. Jako fanoušci West Hamu jsme se minulý rok loučili s aktivní kariérou Marka Noble a Vardy se dá v Leicesteru považovat za stejnou legendu a kultovní postavu jako on.
Vardyho příběh už nejspíš všichni dobře znají a právě i skrze to je obdivuhodné, že se za poslední dekádu zařadil mezi nejvýraznější postavy anglického fotbalu. Vždy měl představu hraní profesionálního fotbalu za svůj sen, který mu však už v mladém věku znechutili. Jako patnáctiletý dostal padáka z akademie Sheffieldu Wednesday, protože byl pro ně příliš malý a hubený a byla to chvíle, kdy pro celoživotního fanouška Sheffieldu přestal fotbal existovat.
Začal dělat dvanáctky ve fabrice a nebýt jeho kolegů, kteří jej přesvědčili k fotbalovému návratu, možná bych o něm teď ani nepsal. Začal hrát šestou divizi a za zápas dostával 30 L. Nikdo by v tu dobu asi netipoval, že si Vardy dojde během pěti let pro titul v Premier League. Navíc s jeho životním stylem, který ho právě v kombinaci s jeho fotbalovým uměním proslavil.
Vardy byl vždy tak trochu rebel, nikdy nejel podle pravidel a více něž komukoli jinému, se vždy snažil něco dokázat hlavně sám sobě. Na okolí příliš ohled nebral, vždy mu bylo jedno co si lidi myslí, ale je to jedna z hlavních vlastností, které vděčí za úspěch. Ani přes kritiku se nikdy nesnažil nabrat svalovou hmotu a tvrdil, že ho to jen zpomaluje. Když se podíváte na jeho ikonický sprint (22 mph) v zápase s West Bromem, něco na tom i bude. Legendární jsou i jeho oslavy před fanoušky soupeře, které můžeme vídat pravidelně i dodnes.
Jamie se dost proslavil i mimo trávník a jeho osobní život byl takový, jaký byste asi i čekali. Na krku měl napadení za bitku na ulici, rovněž i jeden rasový incident z casina, kde nějakému asiatovi nadával, aby se vrátil do Japonska, s nočním životem a alkoholem byl jedna ruka a špatné životosprávě vděčí i za to, že byli hlavouni u lišek původně proti jeho podpisu. Stockbridge, ze kterého přicházel, dodnes drží přestupový rekord a 1 milion liber je největší suma utracená za hráče, který přichází z týmu mimo ligovou soutěž.
I v první jeho sezóně v Leicesteru kolovaly zvěsti, že se objevuje na tréninku i podnapilý a jeho životospráva není nijak oslnivá. Teď už nešlo o divizi, ale reálný boj o postup z Championship. Vardy se dostal k profi fotbalu teprve ve 25 letech a dříve takový lifestyle a peníze vůbec neznal. I to hrálo roli v tom, že už první sezónu v Leicesteru nevěděl co s životem dál. Od té doby uplynula spousta času a šel do sebe.
Problémy s alkoholem a disciplínou už byly jen minulostí, a když je řeč o disciplíně, na hřišti byl Vardy vždy profesionál. Postupem času se z divokého hocha vyklubal i mentor a příklad pro ostatní mladé hráče v týmu. Skrze jeho „obyčejný“ původ nikdy nezapomínal na charitu, které se věnuje poměrně dost a rovněž založil i vlastní akademii pro mimoligové hráče, stejné jakým byl kdysi i on.
Osobní život u něj nebyl nikdy jako z obrázku, důkazem budiž i jeho vztah s rodiči, kteří mu nikdy neschválili jeho ženu Rebeccu. Ta byla provozní/manažerkou nightclubu a s Jamiem se seznámili právě při plánování jeho narozeninové oslavy. Rodiče to nikdy nepřekousli, vztahy mezi nimi úplně zamrzly. Nepozval své rodiče i prarodiče na svatbu, kteří vnoučata naživo ještě nedávno ani neviděli.
Ale zpět k fotbalu.
Jamie Vardy už teď platí za kultovní postavu a je rovněž i jediným současným členem týmu, který byl u zisku historického titulu v sezóně 2015/2016, což by po předešlé sezóně na 14. místě tipoval jen blázen.
Více než 176 gólů v dresu Leicesteru (133 v PL) jej řadí i mezi deset nejlepších anglických střelců Premier League a je jasné, že mu po ukončení kariéry vznikne i socha. Ve vítězné sezóně se dokonce zapsal do historie jako střelec gólu v nejvíce po sobě jdoucích zápasech. Tím jedenáctým překonal Ruuda van Nistelrooye a to symbolicky v zápase s Manchesterem United. Něco málo odkopal i za národní tým, ale pamatovat si jej budou lidé hlavně z působení u lišek.
A to je i důvod, proč jsem si na něj tímto blogem vzpomenul. Jamie Vardy má už 36 let a jeho výkony zkrátka nejsou takové jako dřív. Minulá sezóna byla z jeho pohledu opravdu špatná, stejně jako byly špatné výkony i celého týmu, což vedlo k návratu do Championship. A to v něm podle mě zažehne ten poslední oheň, který ke svému nejlepšímu fotbalu vždy potřeboval. Vždy, když měl Vardy motivaci nebo důvod si něco dokázat, byl i nejnebezpečnější.
Má navíc šanci skončit tak, jak to u něj i celé začalo, postupem do Premier League. Sám před sezónou i dodal, že pro něj bude návrat mezi elitu daleko těžší než sezóna, kdy vyhráli titul.
Aby bylo jasno, nikde není psáno a hráč to taky nikdy veřejně nepotvrdil, že letošní sezóna bude jeho poslední a to, že bude Vardy pokračovat v profesionálním fotbalu se stát klidně může. Nícméně fakta hrají spíše pro verzi s pokusem dostat svůj domovský klub zpět mezi elitu a tímto gestem i pověsit kopačky na hřebík. Bylo by to opravdu symbolické zakončení jeho skvělé kariéry hráče, jaký je jen jeden svého druhu.
Už dříve měl lákavé nabídky z kvalitních týmů a to i letos, ale Leicester si za poměrně velký balík svou hvězdu udržel. Vstupní tříletý kontrakt prodloužil nejdříve o 4 (? L ), 5 (5.2mil. L ročně) a pak další 4 roky (7.3 mil. L ročně) s tím, že mu teď běží poslední rok z dvouletého prodloužení (7.3 mil. L ročně). To je cca 140 tisíc týdně, takže borec co hrál ještě ve 23 letech za 30L asi ani neměl problém zůstat a je jasné, že pokud by chtěl, sezónu v Arábii si po kariéře může za slušný šek pinknout. V případě Jamieho si však nedokážu představit, že se s jeho lifestylem požene do pro něj nehostinného prostředí 😀
Osudná sestupová sezóna pro Leicester byla na radaru ještě před startem sezóny a jejich nečinnost na trhu byla nevyhnutelná chyba. Leicester byl klubem, který rád prodával hráče s profitem a po jejich titulovému úspěchu taky i inkasovali slušné sumy. Kante s Mahrezem šli dohromady za 140 mil. L nebo třeba i Maguire, kterého kupovali za 22 mil., šel za 80 a mnoho dalších. Jenže následující roky už tak šťastnou ruku neměli a rok 2021 byl úplný propadák. K tomu utratili skoro 200 mil. na nové tréninkové zázemí a do sestupové sezóny šli s jedinou posilou na stoperovi.
Sázka na osvědčené hráče nevyšla a Vardy zažil sezónu, na kterou nebude vzpomínat s láskou. Jediné tři góly za skoro 2000 odehraných minut je na jeho ligu výbuch. Leicester v loňské sezóně vyhrál jen devět utkání a Jamie do nich zasáhl jen sporadicky. Většina jeho startů dopadly porážkou a koneckonců i bilance tří gólů je na útočníka málo, a to ikdyby Leicester trénoval Jarda Šilhavý.
Veřejnost ho po sezóně měla za hotového, mrtvého, ikdyž je pro fanoušky lišek stále ikonou a právě taková kritika do něj vždy vlila ten oheň, pro ktrerý je Vardy známý. Když ho má, dává přes dvacet gólů za sezónu. Nemá co ztratit, možná je to i jeho derniéra (to ví jen on sám) a má šanci kariéru zakončit stylem, který přesně vystihuje jeho celý jeho příběh. Sám byl dole a dostal se až na vrchol úplně, stejně tak jako i samotný Leicester. Proto bude jeho příběh s klubem navždy spojený a to tím tuplem, když to v sezoně 15/16 mohl být na dlouhé desítky let jejich jediný nebo poslední titul.
Lišky sice v létě ztratily Madissona, Barnese a Tielemanse, nicméně nový trenér Enzo Maresca, který přišel z Manchesteru City, dostal Harry Winkse i Conora Coadyho. Zkušenosti jim proto nechybí a prozatím se to i potvrzuje.
Z ůvodních jedenácti utkání mají deset výher a soupeře přijíždí rozdílem třídy. Ineacho se s Vardym dělí o herní čas a mají dohromady už deset gólů. Obrana funguje skvěle a pouhých 6 obdržených gólů je skvělá vizitka. Vardy opět slaví góly před fanoušky hostí a svět se v jeho případě zdá být opět v pořádku.
Ikdyž zřejmě nebude v budoucích Marescovo plánech, byl by hlupák, kdyby hladového Vardyho nevyužil. Prostor dostává, góly střílí a vypadá letos opravdu odhodlaně jako poslední zástupce historického úspěchu Leicesteru a vlastně i strůjce jejich samotného postu do Premier League v roce 2012.
Vardy si Leicesteru z posledních sil zadal poslední job před tím, než se nepochybně stane jeho legendou.