FOTBAL

MLS bývá označována jako liga bláznů. V této soutěži totiž bylo a stále je mnoho zvláštností, které ji odlišují od tradičních lig. Ať již to jsou nájezdy, drafty, či jiná pravidla, které MLS výrazně ovlivnila. Podívejme se tedy na některé z nich.

Messi - Miami - MLS

Fotbal

V roce 1993 byla založena Major League Soccer (MLS) jako základní kámen kandidatury Spojených států na pořádání mistrovství světa ve fotbale v roce 1994. Cílem MLS, která se zrodila z touhy zvýšit prestiž fotbalu (neboli „socceru“), bylo hluboce začlenit fotbal do struktury amerického sportu. Od své první sezóny v roce 1996 vykazuje MLS charakteristické rysy, které ji odlišují od tradičních fotbalových lig na celém světě. Tyto zvláštnosti, i když někdy kontroverzní, podtrhují ambice ligy vybojovat si místo na již tak přesyceném sportovním trhu v USA.

V počátcích své existence se MLS snažila o amerikanizaci sportu, aby uspokojila domácí publikum zvyklé na jednoznačné výsledky zápasů. Aby se vyhnula remízám, které byly často vnímány jako neuspokojivé, zavedla MLS mechanismus „nájezdů“, který se odchyloval od celosvětově uznávaného penaltového rozstřelu.

Při tomto postupu se hráči pouštěli do zakončování ze vzdálenosti 35 metrů od branky a závodili s časem, přičemž na překonání brankáře jeden na jednoho měli pouhých pět sekund. Byla to směs dovedností, rychlosti a strategie – divadlo nečekaného.

„Nájezdy“ vyvolaly směs zájmu a kritiky. Zatímco někteří si pochvalovali vzrušení a vnesení výrazného amerického nádechu, puristé jej považovali za zkreslení krásné hry. V roce 1999, v době rostoucí globální propojenosti a touhy po mezinárodním vyrovnání, MLS tento mechanismus zrušila ve prospěch tradičního systému pokutových kopů.

Já osobně bych chtěla někdy takové nájezdy ve fotbale vidět. V podání těch nejlepší by to mohlo být opravdu zajímavé. Co myslíte? Alespoň v nějakém přátelském zápase by to stál za to, ne?

„Struktura jednoho subjektu“

Na rozdíl od většiny světových lig funguje MLS v rámci jedinečné vlastnické struktury jednoho subjektu. Investoři nevlastní jednotlivé týmy, ale kupují akcie samotné MLS. Všechny týmy jsou v podstatě kontrolovány ligou a hráči podepisují smlouvy s MLS, nikoli s jednotlivými kluby.

Tato struktura byla vytvořena, aby se zabránilo finančním rozdílům a možným bankrotům, které sužovaly předchozí americké fotbalové podniky. Zajistila rovnováhu v soutěži, protože rozdělování hráčů je často řízeno centrálně. Kromě toho zefektivnila rozšiřování ligy, protože nové kluby byly hladce začleněny do stávající infrastruktury. Byla však také předmětem sporů, zejména pokud jde o platy hráčů a přestupovou politiku.

Systém play-off

V MLS se uplatnil typicky americký přístup a pro určení vítěze ligy byl zaveden systém play-off, který odráží formáty používané v NBA, NFL a MLB.

V průběhu let se formát play-off v MLS měnil v různých variantách. Týmy se do play-off kvalifikují v základní části a vítězové z Východní a Západní konference se střetnou ve finále Poháru MLS.

Tento formát si našel své zastánce i odpůrce. Zastánci si pochvalují dramatický závěr sezóny, který zajišťuje, že týmy zůstanou konkurenceschopné po celou dobu. Kritici však tvrdí, že snižuje význam základní části a odchyluje se od světových fotbalových norem.

Pravidlo „designated player“

V roce 2007 zavedla MLS pravidlo designated player s cílem zvýšit své celosvětové postavení a přilákat mezinárodní publikum. Toto pravidlo, běžně označované jako „Beckhamovo pravidlo“ po přestupu Davida Beckhama do LA Galaxy, bylo strategickým krokem ke spojení hvězdné síly se stávajícími talenty ligy.

Pravidlo umožňuje týmům podepsat smlouvu s vybraným počtem významných zahraničních hráčů, aniž by se jejich plný plat započítával do platového stropu týmu. To vedlo nejen k přílivu mezinárodních hvězd, ale také ke zvýšení celkového profilu a konkurenceschopnosti ligy.

V průběhu let se na hřištích MLS podle tohoto pravidla objevily hvězdy jako Thierry Henry, Zlatan Ibrahimović nebo Kaká. Jejich přítomnost přispěla k tomu, že se na ligu začali dívat diváci z celého světa, což zvýšilo její důvěryhodnost a přitažlivost.

V kontrastu s evropskou fotbalovou sezónou, která trvá od srpna do května, si MLS zvolila kalendář od března do prosince. Toto rozhodnutí, které mělo především zabránit kolizi s podzimní a zimní baštou amerického fotbalu a přizpůsobit se drsným zimním podmínkám Severní Ameriky, mělo své důsledky. Často to znamenalo, že MLS hraje přes mezinárodní turnaje, což vytváří potenciální narušení sestavy.

Na trhu, kterému dominují zavedení giganti jako NFL, NBA a MLB, se MLS neustále pere o pozornost. Přizpůsobením svých pravidel, využitím hvězdné síly a využitím rostoucího demografického zájmu o fotbal si však postupně vydobyla svůj prostor. Růst specifických fotbalových stadionů a vášnivých fanouškovských základen, jako je „Timbers Army“ v Portlandu nebo „Emerald City Supporters“ v Seattlu, podtrhuje tento vzestup.

By Václav Prokůpek

Podnikatel v oblasti médií, investic a sportu, trenér, redaktor a komentátor, krizový manažer, účastník Rallye Paříž - Dakar 1995

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *