LEDNÍ HOKEJ
V dnešním článku se podíváme na hokejově lehce vyspělejší zemi, kterou bych okomentoval jen dvěma slovy: Dobro došli!
Chorvatsko na mezinárodní scéně
Chorvatsko se stalo plným členem mezinárodní federace ledního hokeje 6. května roku 1992. V současné době je prezidentem chorvatského hokejového svazu Vjekoslav Jadrešić. Chorvatsko disponuje pěti ledovými plochami pro lední hokej. Oproti minulé Bosně a Hercegovině mají přibližně dvojnásobný počet registrovaných tuzemských hráčů. Celkově se dostáváme na číslo 520. Z toho je 133 mužů, 74 žen a 313 juniorů. Co do počtu rozhodčích, mají jich Chorvaté dvanáct. Mužská reprezentace se nachází momentálně v žebříčku mezinárodní federace ledního hokeje na třicátém prvním místě (maximum je pak dvacáté šesté místo z roku 2008). Ženská reprezentace se pohybuje na podobné hladině a v současnosti jsou na místě třicátém pátém (maximum žen je však mnohem výše, kdy se v roce 2010 nacházely Chorvatky na dvacátém místě). Jak mužská, tak i ženská reprezentace stále čeká na svou premiéru na turnaji během zimních olympijských her a nutno podotknout, že si osobně myslím, že si ještě nějakou dobu počkají. Opakování je matka moudrosti, takže i zde musím uvést, že Chorvaté nejlepší hokejové roky zažili jako součást Jugoslávie, tak jako předchozí Bosna a Hercegovina či Srbsko. Co se týče mistrovství světa, tak se mužská chorvatská reprezentace nejvýše umístila na celkovém 24. místě v roce 2001. Na letošním mistrovství světa se předvedli v relativně v dobrém světle, ale zas to nebylo nic převratného oproti minulým letům. V loňské sezóně hrála reprezentace Chorvatska v nejvyšší slovinské lize, kde hrála podprůměr a následně vypadla hned v prvním kole play off, nutno podotknout, že pouze jeden tým nepostoupil do vyřazovacích bojů a Chorvatsko bylo po základní části na 7. místě z devíti celků. Upřímně jsem od Chorvatska možná letos očekával postup do první divize na mistrovství světa, vzhledem k tomu, že hráli pospolu celou sezónu. Nicméně vypadá to, že se chorvatskému hokeji možná začne blýskat na lepší časy.
Tuzemská hokejová scéna
Nejvyšší chorvatská hokejová liga vznikla v roce 1991, hned po rozpadu Jugoslávie. Nejúspěšnějším týmem, co se počtu získaných titulů je KHL Medveščak, který dokázal vyhrát celkem 22x. S velkým odstupem je na druhém místě KHL Zagreb, který dokázal vyhrát titul celkem 6x (naposledy letos). Nicméně v historických tabulkách se nachází ještě dva týmy, které dokázaly ligu vyhrát, a přijde mi podstatné je zmínit. KHL Mladost dokázala vyhrát ligu 2x, s tím, že naposledy to bylo v roce 2021. Posledním týmem je KHL Sisak, který dokázal vyhrát ligu v roce 2022. Nicméně chorvatská liga jako taková je spíše takový boční produkt a týmy hrají ve slovinské lize. Letos uvidíme všechny čtyři zmíněné týmy ve slovinské lize, což je pro chorvatský hokej jako takový jednoznačné plus. Ačkoliv KHL znamená před názvy týmů „klub hokeja na ledu“, tak jeden z nich byl i v té KHL, jaká se nám vybaví při přečtení této zkratky. Byl to ten nejúspěšnější KHL Medveščak. V počátku se vedení KHL obávalo, aby Chorvaté neudělali totální ostudu v lize, avšak Chorvaté jim ukázali zač je toho loket a že ty pochybnosti byly mimo mísu. Poprvé se představili v sezóně 2013/2014 a týmu se dařilo jak po herní stránce, tak i po té fanouškovské. Tady je zas fér říct, že Chorvatů tam hrálo poskromnu, nicméně po základní části se umístili třeba před slavným HC CSKA Moskva. V play off v prvním kole narazili na HC Lev Praha, který chorvatský tým převálcovali 4:0 na zápasy. Medveščak se udržel po této první dobré sezóně v KHL ještě další tři, ale už to tak slavné nebylo. Následně cestovali v dalších evropských ligách.
Hvězdičky chorvatského ledního hokeje
Troufnu si říct, že bezkonkurenční hvězdou chorvatského hokeje je Borna Rendulić (rok narození 1992). Je to jediný rozený Chorvat, který si kdy zahrál v NHL. V NHL si zahrál za Colorado Avalanche, kde si během 14 zápasů připsal dva kanadské body za jednu branku a jednu asistenci. Jeho druhé působení bylo ve Vancouver Canucks, kde odehrál pouze jeden zápas a bez bodu. Letos si po dlouhé odmlce zahrál za reprezentaci a samozřejmě byl nejproduktivnějším hráčem chorvatské repre, když si z pěti zápasů připsal celkem jedenáct kanadských bodů (4+7). V letošní sezóně nastupuje v KHL za Soči. V NHL si zahrál ještě jeden hráč s chorvatskými kořeny, a to Joel Prpic. Chorvaté mají vyloženě hvězdiček poskromnu a těch rozdílových hráčů je opravdu minimum. Jednoho rozdílového hráče však ještě zmíním. Je jím Bruno Idžan (rok narození 2006). Momentálně hraje ve Švédsku a letos si zahrál na všech mistrovstvích světa (do 18 let, do 20 let a senioři). Má staršího bratra Vita (rok narození 2003), který si letos rovněž zahrál na seniorském mistrovství světa a dokonce hrál poslední dvě sezóny u nás v Česku.
Upřímně jsem za sebe velmi zvědavý, jak se bude v následujícím roce chorvatský hokej posouvat. Ze všech post jugoslavských zemí má dle mého Chorvatsko největší šanci na zlepšení hokeje v zemi, hned po Slovinsku.