FOTBAL

Budeme i nadále sledovat, jak ti nejlepší hráči evropských fotbalových klubů přestupují do Saudské Arábie a ničí se tak evropský klubový fotbal? Pro některé země dokonce i fotbal na reprezentační úrovni! Nebo je to snad jen ten typický krátkodobý zájem boháčů, kteří nevědí, co s penězi?

Zničí šejci evropský fotbal? Asi všichni sledujeme, že čím dál více přibývá přestupů do Saudské Arábie, Kataru, Kuvajtu a dokonce i Íránu. Už to není jen otázkou hráči, kteří jsou na sklonku své kariéry, ale taktéž to vidíme u fotbalistů, kteří mají naopak většinu kariéru před sebou. I přesto se však rozhodnou odejít do ligy, kde je konkurence téměř nulová, ale berou tam obří peníze. Mnoho fanoušků se tedy obává toho, že šejkové zničí evropský fotbal. Může se to stát?

řada fanoušků má tendenci vyčítat fotbalistům přestupy do zemí, kde teče ropa. Buďme k sobě upřímní. Kdyby vám někdo nabídnul, že můžete jít pracovat do jiného města, ale bude vám platit klidně třikrát tolik co současný zaměstnavatel, vzali byste to? Peníze znamenají větší svobodu a nějak se vydělat musí. Je sice pravda, že většina z nich profesionálních fotbalistů vydělá více, než dokáží za celý svůj život utratit, ale zkrátka si chtějí nejen udržet nějaký životní standart, ale taktéž zabezpečit své budoucí generace. Peníze mají mocné kouzlo. I když jich máte tolik, že je můžeme přehrabovat hráběmi, tak jich prostě chcete více, protože ve většině případů znamenají svobodu. A právě té se lidé nemůžou nabažit.

Přesto, přestup do saudskoarabské ligy je ze sportovního hlediska omluvitelný, jelikož je místní liga na úrovni jako některé evropské klubové soutěže? Není to pravda! Celá liga Saudské Arábie je nesmírně nevyvážená. Máte zde několik klubů, které oplývají několika hvězdami v kádru, ale poté i kluby, kde jsou fotbalisté, kteří by si snad ani u nás v lize nezahráli. A stejně tak jsou nevyvážené jejich „top kluby“. Je sice hezké, že máte tři velké hvězdy, ale zbytek kádru je většinou podprůměrný. A není to tak, že by ti nejlepší vytáhnuli ty horší nahoru, ale spíše to funguje přesně opačným směrem. Nejeden trenér, který v Saudské Arábii působil, mluvil o tom, že tým hraje podle toho, jak hrají tři nejhorší hráči v základní sestavě. Proto mnozí z nich preferují vyvážený kádr.
Otázkou je to, zda budou tyto přestupy pokračovat, respektive zda to bude šejky i nadále bavit. Co se týče peněz, tak zde jsou úplně jiné možnosti, než v Evropě. Co nyní sledujeme v Saudské Arábii je anomálie. Přechodné období, pokud to chceme takto nazývat. Je to takový první krok, kdy se chtějí zapsat do povědomí všech fotbalistů v Evropě, aby každý věděl, že zde existuje možnost odejít do jejich ligy. Zároveň si většina fotbalových manažerů myslí, že takové peníze, které jsou zde hráčům nabízeny nyní, nebudou nabízeny za pár let nově příchozím. Je sice pravda, že šejci mají sice mnoho prostředků, ale ani v jejich případě to není neomezené množství.

I oni chtějí hromadit své bohatství a dlouhodobě nechtějí utrácet takové šílené množství peněz za fotbal. Přeci jen většina z nich má k fotbalu hodně daleko – to jsme ostatně viděli v Kataru při Mistrovství světa, kdy na tribuny chodili spíše proto, aby zvýšili svou společenskou prestiž Přesto, pokud ropným magnátům vydrží dalších deset let stále pumpovat do fotbalu takové množství peněz, tak není pochyb o tom, že poměry se ve fotbalovém světě změní k nepoznání. Není zde nějaká překážka k tomu, aby se tomu zabránilo a nestalo se tak. A s každou mladší generací fotbalistů bude vliv Saudské Arábie narůstat. Již nyní vyrůstají fotbalisti, kteří obdivují Cristiana Ronalda, či Karima Benzemu a vidí, že jsou nyní v Saudské Arábii.

A neochrání evropský fotbal UEFA, nebo FIFA? Těžko, vždyť MS bylo v Kataru! Ti nejvlivnější samozřejmě taktéž uslyší na peníze šejků. Za pravděpodobnější možnost se však jeví to, že postupně zájem šejků o fotbal upadne a jejich megalomanský projekt udělat ze saudskoarabské soutěže top světovou ligu taktéž upadne v zapomnění. Většinou totiž takové projekty končívají nedodrženými závazky ze strany klubů a fotbalisté se poté ve velkém vracejí do Evropy, kde mají většinou jistotu smlouvy, že to, co bude slíbeno, bude i dodrženo. Alespoň po finanční stránce.

                                                            Václav Prokůpek

By Václav Prokůpek

Podnikatel v oblasti médií, investic a sportu, trenér, redaktor a komentátor, krizový manažer, účastník Rallye Paříž - Dakar 1995

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *