MOTORSPORT
Tipsport
Buriram je další tratí, kterou covid-19 na nějaký čas vyřadil z kalendáře. Jisté je, že se bude objevovat minimálně do roku 2026. Thajská GP se fanouškům motocyklového sportu představí stejně jako předchozí japonská po tříleté pauze. Debut v MotoGP si však odkroutila pouze o rok dříve a stále je pro jezdce velkou neznámou.
Tilkeho dílo a Márquezovy vzpomínky
Okruh s názvem Chang International Circuit navrhl známý německý architekt Hermann Tilke. Slavnostní otevření proběhlo 4. října 2014 a ještě téhož roku se zde konaly závody asijských šampionátů Super GT a Asia Road Racing. Měří necelých 4,6 kilometrů a disponuje celkem 12 zatáčkami – 5 levotočivými a 7 pravotočivými. Jezdí se ve směru hodinových ručiček. Nejdelší rovinka má přesně jeden kilometr. Tradiční vysoká vlhkost prověří nejen závodníky, ale i jejich stroje. Kapacitu areálu může naplnit až 100 000 diváků.
Návrat na thajskou půdu musí nejvíce těšit Marca Márqueze. Španěl je dosud jediným vítězem královské kubatury na dráze v Buriramu. Především triumf z roku 2019 se pilotovi tovární Hondy vryl do paměti. Znamenal zisk Márquezova šestého, a zatím posledního titulu v MotoGP před tehdejším rivalem na Ducati Andreou Doviziosem.
Pokud by si Márquez v tropických podmínkách vzpomněl na své nejlepší časy, mohl by oslavit thajský hattrick. Jeho letošním maximem je však pouze dvakrát čtvrté místo (Jerez, Motegi).
Povede se jezdci s číslem 93 v Thajsku opět vystoupat na nejvyšší bednu?
Espargaró se trápil, Miller slavil a Suzuki doma (vy)hořela
Předchozí VC Motegi přinesla několik zajímavých příběhů. Jedním z nich byly problémy Aleixe Espargara v zahřívacím kole. Espargarův technik zapomněl odstranit EKO mapování paliva a motor jeho Aprilie nepřekročil pět tisíc otáček. V závěru zaváděcího kola zamířil do boxů a rychle nasedl na druhou motorku, která měla starší pohonnou jednotku a měkkou zadní pneumatiku. Espargarova stíhací jízda stačila jen na 16. a zároveň první nebodovanou pozici.
Aleixe to musí mrzet o to více, když se jeho hlavní konkurenti v Japonsku také nepředvedli v nejlepší formě. Francesco Bagnaia nedojel a Fabio Quartararo skončil pouze osmý. Espargaró ztrácí na vedoucího Quartarara 25 bodů a bude muset doufat v další zaváhání jeho rivalů.
Jestli někdo po skončení závodu hýřil radostí, byl to Jack Miller. Australan si dojel pro své první vítězství od loňského Le Mans a také si vydělal slušný peněžitý bonus na blížící se svatbu.
„Povedl se mi start a po zisku průběžné první pozice jsem si jel vlastním tempem. Nikdy jsem nejel tak dobře jako dnes. Byl to stoprocentně můj nejlepší závod v kariéře,“ řekl pilot Ducati.
Smutné loučení si pro fanoušky v Motegi připravila stáj Suzuki. Tým, který v květnu nečekaně oznámil odchod z MS se tuto sezonu velmi trápí. V domácí GP na stroji GSX-RR znovu chyběl Joan Mir. Mistra světa z roku 2020 nadále trápí bolavý kotník a nepředstaví se ani v Buriramu.
Suzuki se v Japonsku rozhodla dát šanci neznámému Takuyovi Tsudovi. Jeho mašina však začala 13 kol před koncem hořet. Smůla se nalepila na paty i Álexovi Rinsovi, jenž musel o tři okruhy později zajet do boxů kvůli poškození přední gumy po jednom z přejezdů přes obrubník.
Pro nadcházející podnik v Thajsku nasedne na Suzuki opět jiný jezdec. Jedinečnou možnost dostal Danilo Petrucci, nedávný vicemistr amerických superbiků s obrovskými zkušenostmi z MotoGP. Přijmout tuto výzvu nebylo pro Itala úplně snadné. Nejdříve potřeboval svolení od Ducati, se kterou ho váže smluvní kontrakt a také zrušil narychlo plánovanou dovolenou se svým bratrem v New Yorku.
Sám „Petrux“ v nadsázce řekl, že by pro tuto šanci byl schopný přeplavat celý Pacifik.
Jak si povede tento oblíbený borec v roli záskoku?
Stoupající forma Salače
Filip Salač prožil po delší době vcelku povedený závodní víkend. V Japonsku dosáhl na 10. místo (6 bodů), čímž vyrovnal letošní druhý nejlepší výsledek z Assenu. V průběžném hodnocení patří jezdci týmu Gresini 21. pozice. Po uplynulém víkendu v Motegi se vyjádřil pro Autoklub České republiky:
„Ranní warm-up byl na suchu a motorka fungovala dobře, dojel jsem na jedenáctém místě. Bylo to kvůli tomu, že v rychlém kole jsem byl zpožděný jinými jezdci. Byl jsem připravený na závod, první zatáčka se mi podařila, ale bohužel mě poté pár soupeřů předjelo a úvodní kolo jsem projížděl na devátém místě.
Ve třetím kole se mi v předposlední zatáčce zavřel předek. Sám nechápu, jak jsem tu situaci ustál. Ztratil jsem asi pět pozic a vyjel jsem až na trávu v nájezdu na cíl. Musel jsem se dostat zpátky do tempa, bohužel mi však první skupinka ujela. Byl jsem v grupě o nějaké deváté místo, kde jsem se nemohl dostat dopředu. V nějakých částech trati jsem byl rychlejší, jinde zase oni. Nebyl jsem schopný je předjet na brzdy. Celý závod jsem se pohyboval kolem jedenáctého místa.
V závěru jsem viděl šanci na zisk desáté pozice. Zaútočil jsem a hodně jsem zabral v posledním kole, abych skončil alespoň v nejlepší desítce.
Nejsem s dneškem tak spokojený jako s minulými dny. Čekal jsem více. Opět jsme udělali krok dopředu. Důležité bylo dojet závod. TOP 10 je fajn a teď mám čistou hlavu do dalších závodů. Už se na ně těším. Děkuji týmu, který pracoval skvěle. Tento víkend hodnotím hodně pozitivně,“ řekl Salač.
Přenese si aktuální formu i na thajský okruh?
Pohled bookmakera
„Bagnaia se v Japonsku zbytečnou chybou v posledním kole připravil o důležité body v boji o titul a dovolil Quartararovi navýšit náskok na 18 bodů. GP Thajska se ponese opět v duchu soubojů těchto jezdců. Také bude záležet na počasí. Podle předběžné předpovědi to zatím vypadá podobně jako v Japonsku. Nejlepší formu v minulém závodě předvedl Miller, který bude patřit i v Thajsku mezi největší favority, zvlášť při mokrých podmínkách.
Český závodník Filip Salač zajel v Motegi díky dešti výbornou kvalifikaci a v neděli vybojoval TOP 10. V Thajsku bude chtít skvělé umístění zopakovat, ale v jeho případě bude hodně záležet právě na počasí,“ míní bookmaker Tipsportu Petr Urbanec.