FOTBAL
1. POLSKÁ LIGA
Stejně jako u nás startuje nejvyšší fotbalová liga u našich severních sousedů již tento víkend. Proto se v následujícím blogu zaměřím na největší favority na zisk mistrovského titulu v Ekstraklase a v krátkosti také na nováčky soutěže.
Fotbal
Polská liga se v poslední době dostává stále více do povědomí českých fanoušků. Přeci jen v nedávné době na sebe v pohárové Evropě narazily top celky Slavia a Raków Czestochowa, v kvalifikaci na Euro 2024 máme hlavního konkurenta v podobě polského výběru. A v neposlední řadě v tamní lize působí několik velmi známých našich fotbalistů. Právě Raków dokázal loni premiérové uzmout titul, ale letošní obhajoba pro něj bude mimořádně složitá.
Na mistrovský pohár si totiž výrazně brousí zuby největší a nejbohatší kluby v Polsku Legia Varšava a Lech Poznaň. Ačkoliv Raków patří ještě s Pogonem Štětín aktuálně mezi čtyři týmy s největším rozpočtem v zemi, Legia a Lech jsou ještě o větší kus dále. Tato čtyřka se taktéž poskládala na prvních příčkách v uplynulém ročníku. Paradoxně neoficiálně pátý nejmovitější klub Lechia Gdaňsk zažil katastrofální sezónu okořeněnou pádem do druhé ligy. Místo loňských prázdninových bojů o postup do skupin evropských pohárů letos bude zápasit s např. další velkou značkou Wislou Kraków o rychlý návrat mezi elitu.
Teď se ovšem vrátím ke ligové špičce a začnu u Lechu Poznaň. Lech sice skončil v tabulce až třetí, nicméně svojí jarní jízdou v Evropě ukázal své velké možnosti. Cestu EKL mu uzavřel až ve čtvrtfinále pozdější finalista Fiorentina. Poznaň výrazně vylepšila polský koeficient i svoje bankovní konto o více jak 200 milionů korun jen za bonusy z Konferenční ligy. A také o podobnou částku za prodej Michala Skóraśe do Brugg. V součtu s plusovými čísly z posledních sezón se očekávalo, že Lech výrazně zahýbe přestupovým trhem.
Vedení Kolejorz se už od konce května zaměřilo „tradičně“ na lov ve Skandinávii. Severskou stopu mají opory Lechu Ishak, Karlstorm nebo Velde. Všechny hvězdy se možná až nečekaně podařilo udržet pro příští sezónu a navíc s některými prodloužit smlouvy. Velký zájem měli manažeři Kolejorz o hráče švédského mistra Häckenu Ibrahima Sadiqa. Postavou malý Ghaňan rozjel ve velkém stylu další sezónu a sází gól za gólem. Cenovka 2 miliony eur se zdála Poznani příliš vysoká a představovala si částku o půl milionu eur nižší. Dlouhá zákulisní vyjednávání k ničemu nevedla, Sadiq dál střílí góly za Häcken a pokusí se s ním dostat do Ligy mistrů.
Nizozemský kouč van den Brom nakonec zacílil na posily nedaleko své rodné země. Z belgického Charleroi si vybral íránského reprezentanta a účastníka MS v Kataru Alího Gholizadeha. 27-letý hráč určitě dlouhodobě prokazuje své kvality, jenže je velkou otázkou, zda nebylo lepší vsadit spíše na Sadiqa. Jednak přestupní částka za Gholizadeha vyšla nakonec skoro stejně jako za afrického hráče, činila 1,8 milionu eur. Sadiq má o čtyři roky méně, je aktuálně ve velmi dobré formě a rozehrán ze švédské ligy, jež se hraje systémem jaro-podzim. A nejpodstatnější věc – íránský křídelník laboruje se zraněním a minimálně tři měsíce bude mimo hru, takže Lechu stoprocentně nepomůže v těžkých předkolech EKL. Každopádně fanoušci Kolejorz doufají, že ho brzy uvidí střílet góly na trávníku.
Z Belgie dorazila také další posila Dino Hotič jako volný hráč, jenž naposledy působil v Cercle Bruggy. A došlo i na skandinávskou posilu. Ve vzájemném zápase s Djurgardens si vedení Lechu vytipovalo Eliase Anderssona a podepsalo s ním tříletou smlouvu. Velký zájem mělo o několik jmen z bundesligy, nakonec však prozatímní výčet posil doplňuje slovinský reprezentační stoper Blažič. Pokud se vedení povede udržet zejména Veldeho s Karlstormem celou sezónu a po zranění se dá dohromady Gholizadeh, Kolejorz budou určitě velkým favoritem na titul. Vyloučeny nejsou ani další příchody. Dlouhodobý zájem má Lech o klenot sousedské Warty Poznaň Kajetana Szmyta. Mladý fotbalista je jedním z lídrů polské reprezentace do 21 let a krouží kolem něj také zahraniční kluby. Warta disponuje jedním z nejmenších rozpočtů v Ekstraklase a pochopitelně chce svůj talent náležitě zpeněžit. Požaduje minimálně milion euro.
Velkou aktivitou při přestupech hýřil také druhý velký adept na zisk titulu varšavská Legia. Pro fanoušky hegemona posledního desetiletí, kdy jeho hráči zvedali mistrovský pohár nad hlavu hned sedmkrát, jsou dvě sezóny bez prvního místa velkým zklamáním. A vedení se rozhodlo během léta zareagovat. Především udrželo produktivní mozek útočných akcí Portugalce Josueho a k němu získalo další výraznou posilu Španěla Marca Guala, jenž byl loni nejlepším střelcem polské ligy v dresu Jagiellonie. Dorazili také záložníci Elitim z Watfordu nebo Kun z konkurenčního Rakówa.
Naopak jednou nohou ven z klubu je talentovaný polský stoper Nawrocki. Náhradou by měl být Španěl Montero z Besitkase. Ve hře jsou další možné přesuny. Na lavičce zůstává německý kouč Runjaič, jehož úkol je jasný. Přivést zpátky mistrovský pohár do hlavního města Polska. Jinak by mu vedení jen těžko prodloužilo smlouvu, která mu po této sezoně končí. Do útoku Legia stále počítá s českým veteránem Tomášem Pekhartem, jenž se v sobotu objevil v základní sestavě v zápase polského superpoháru.
Naopak dlouholetá česká stálice zadních řad Rakówa Czestochowa Tomáš Petrášek opustil dres aktuálního mistra. Ale ještě zásadnější změna se udála na lavičce týmu. Po letech Raków opustil strůjce mnoha úspěchů trenér Marek Papszun a přenechal post hlavního kouče svému asistentovi Dawidu Szwargovi. Ten sice tamní prostředí dobře zná, nicméně loni dovršil teprve 32 let. A je před ním náročný úkol. Vedení a fanoušci chtějí narozdíl od loňska strávit podzim v základní skupině některého z evropských pohárů. A k tomu pochopitelně hrát o čelo v domácí lize. Uvidíme, zda to nebude pro mladého trenéra příliš velký krajíc. Zatím úvodní zkoušku v prvním předkole přes estonskou Floru Tallin zvládl.
Management Rakówa dokončil příchod několika finančně nákladných posil. Především Yeboaha z Wroclawi nebo Svarnase z AEK Atény. Jedno velké jméno je ovšem na odchodu. Bosenský brankář Vladan Kovačevič je považován za nejcennějšího hráče současné polské ligy a velký zájem má Bayer Leverkusen. Cena transferu by se mohla šplhat až k deseti milionům eur. Každopádně i bez něj soupiska Rakówa vypadá velmi slibně a Czestochowa také letos skončí v top trojce.
Z dalších celků může někdo pouze překvapit. Pogon Štětín bude hodně kousat, uvidíme, v jaké formě se předvedou Gliwice, Górnik Zabrze, Cracovia nebo Slask Wroclaw.
Nesmím opomenout také ligové nováčky, protože se jedná o zajímavé kluby. Po letech bídy postoupil do Ekstraklasy LKS Lodž, jemuž jsem se v souvislosti s velkým derby s Widzewem nedávno obsáhle věnoval. Druhým postupujícím je několikanásobný mistr Ruch Chorzów. Ten si prošel podobným scénářem, když před pár lety zahučel o několik pater níže a pracně si musel vydupat cestičku zpět mezi smetánku. Teď se blýská na lepší časy. Ruch získal nového sponzora a taktéž se zdá, že konečně brzy začne výstavba dlouho očekávaného nového stadionu, jenž by měl být do tří let hotov. Výčet nováčků uzavírá klub z malého městečka Niepolomice. Pro tamní obyvatele je postup velkou událostí, nicméně Niepolomice jsou jednoznačným outsiderem a udržení se mezi elitou by bylo velkým překvapením.